اخبار کوتاه

» اخبار اسلایدر اصلی » امیدبخشی به معنای عدم بیان مشکلات نیست/خط و حزب رسانه‌ها نشأت گرفته از قرآن باشد

امیدبخشی به معنای عدم بیان مشکلات نیست/خط و حزب رسانه‌ها نشأت گرفته از قرآن باشد

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی عصر روز چهارشنبه مهرماه در  جلسه‌ای از سلسله نشست‌های اخلاق رسانه‌ای که به همت سازمان بسیج رسانه استان قزوین در دفتر ایشان برگزار شد، ضمن تسلیت ایام محرم گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: در سفر اخیر خود به حج به نمایندگی از همه مردم استان و حتی مخالفانم نایب الزیاره بودم.

وی افزود: دیدار با رسانه‌ها و خبرنگاران از این جهت اهمیت دارد که می‌تواند مشاور و راهنمای مسؤولان باشد.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: رسانه‌ها با بهره‌گیری از منابع دینی و متون اسلامی و معصومین باید به بیان واقعیت های جامعه بپردازند و بتوانند در رفع مشکلات موثر باشند.

*نهیبی که باید در جای خود به مسؤولان زده شود

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: بارها در خطبه‌های نماز جمعه گفته ایم اشداء علی الکفار و….و این نهیب باید در جای خود به مسوولان زده شود.

عابدینی افزود: رسانه نباید از نبود منبع گلایه کند و ارتباط بین رسانه‌ها و منابع دینی متاسفانه وجود ندارد که اگر ایجاد شود دیگر خبرنگار از نبود منبع گلایه نمی‌کند.

وی ادامه داد: لازم است تا رسانه‌ها به بیان مشکلات و نقصان‌های کار مدیران بپردازند و جامعه را برای رشد و پیشرفت آماده کنند که اگر رسانه‌ای پویا باشد باید این موارد را در دستور کار قرار دهد.

امام جمعه شهر قزوین اضافه کرد: باید از ظرفیت‌های رسانه‌ای استفاده کرد ولی شاهد کوتاهی برخی رسانه‌ها در  استفاده از منابع دینی و معصومین(ع) هستیم.

عابدینی خاطرنشان کرد: بارها به مسؤولان تذکر داده‌ام که در مسائل مختلف رهنمودهای قرآنی را مد نظر قرار دهید و این نکته به رسانه‌ها هم وارد است.

وی بیان کرد: اگر رسانه‌ها در زمینه بیان مشکلات و بهره‌گیری از منابع دینی فعال نباشند، مردم متضرر می‌شوند.

*خطبه حضرت زینب (س) موجب رسوایی یزید شد

عابدینی ضمن بیان احادیثی در خصوص لزوم امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد: امام خمینی (ره) به واسطه امر به معروف و نهی از منکر به عزت رسید و امروز افرادی که در برابر ارزش‌های نظام ایستادند، خوار شده‌اند.

وی افزود: یکی از دستاوردهای دوران فتنه، ملاحظه سرنوشت کسانی است که در برابر ارزش‌های انقلاب اسلامی ایستادند و باید از این مسائل درس بگیریم.

نماینده ولی‌فقیه در استان ادامه داد: سخنرانی حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) در اوج سختی‌ها همراه با امید بود که باید این موضوع درسی برای ما باشد چراکه همان خطبه امیدبخش حضرت زینب (س) موجب رسوایی یزید شد و امروز هم رهبری این امیدبخشی را تاکید کرده اند.

عابدینی اضافه کرد: البته امیدبخشی به معنای نگفتن مشکلات توسط رسانه ها نیست و باید این تفکیک توسط خبرنگاران انجام شود تا رسالت خود را به درستی ایفا کنیم.

وی با بیان خاطراتی از مبارزات علیه طاغوت پهلوی تصریح کرد: آن دوران جمهوری اسلامی محدود و کوچک بود و با طاغوت مبارزه کرد ولی امروز مرزهای آرمان‌های انقلاب ما به واسطه همان امید در کنار مقاومت در دوران مبارزه گسترش یافته است.

امام جمعه قزوین افزود: رسانه باید واسطه‌ای بین مردم و مسؤولان برای بیان واقعیت های جامعه باشد و امید‌دهی از مهم‌ترینرسالت‌های خبرنگاران در حوزه فعالیت‌شان است.

عابدینی ادامه داد: هدف قیام عاشورا امر به معروف و نهی از منکر بوده است به این معنا که هدف نسبی قیام اباعبدالله (ع) بود.

وی مطرح کرد: در دورانی که مردم مبتلا به یزید شدند امام حسین سعی داشتند تا این موضوع را تبیین کنند و بشناسانند که منکری مانند یزید بر مردم حکومت می‌کند یعنی آگاه کردن مردم نسبت به منکرات که سیدالشهدا (ع) انجام دادند.

امام جمعه قزوین افزود: رسانه‌ها هم باید چشم بینا و زبان گویای مردم باشند و به تأسی از اباعبدالله (ع) با محوریت ایشان یکدیگر را دریابیم و منکرات را هشدار داده و معروفیت را معرفی کنیم.

*خط رسانه‌ها نشأت گرفته از قرآن باشد

عابدینی ادامه داد: لازم است خط و حزب رسانه‌ها نشأت گرفته از قرآن باشد که در این صورت خبرنگاران موفق خواهند بود.

وی اضافه کرد: دشمن درصدد است تا برای اربعین امسال آفت‌هایی را از جمله آفت فرهنگی و اقتصادی وارد کند که باید در این زمینه هوشیار بوده و سعی کنیم اربعین به عنوان نماد فرهنگ اسلامی باشکوه هرچه بیشتر برگزار شود.

امام جمعه قزوین یکی از دلایل مشکلات برگزاری مراسم عاشورا و تاسوعا در قزوین را عدم برنامه‌ریزی عنوان کرد و گفت: باید در این حوزه با برنامه حرکت کرد تا شاهد عاشورا و تاسوعای باشکوه باشیم.ارسال دیدگاه