درخت قلم، اگر ریشه در «تعهّد» و «تدیّن» داشته باشد، میوه اش شیرین و ماندگار است

محمد کشاورز مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین در دیدار اصحاب رسانه ای استان قزوین با سردار رفیعی آتانی فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین که ظهر روز سه شنبه به همت بسیج رسانه استان قزوین و به مناسبت روز قلم برگزار شد، ضمن عرض تبریک و گرامیداشت روز قلم به اهالی قلم و اصحاب رسانه، اظهار کرد: درخت قلم، اگر ریشه در «تعهّد» و «تدیّن» داشته باشد، میوه اش شیرین و ماندگار است.

کشاورز با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عرصه قلم و رسانه، بخصوص سید شهیدان اهل قلم، شهید سید مرتضی آوینی و شهید رضا طاهرخانی، شهید شاخص بسیج رسانه استان در سال جاری، اظهار کرد:

برای همکاران رسانه ای درگذشته بخصوص سرکار خانم امیری بانوی قیام و قلم، مرحوم سیدمرتضی نصری و پدر بزرگوار برادر ارزشی و انقلابی، صادق چگینی آرزوی علو درجات داریم.

وی افزود: روز قلم بهانه خوبی برای دیدار مجدد با فرمانده بصیر و اهل قلم، سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین شد .

کشاورز تصریح کرد:  به پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز چهاردهم تیرماه، به عنوان «روز قلم» در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است. این روز را، به همه قلم به دستانِ متعهد و دل سوز، تبریک عرض می کنم.

وی بیان کرد: سوگند خداوند به «قلم» و «نوشته»، قلم را قداست و نوشتن را حرمت بخشیده است. ارزش هر قلم، به «پیام» آن است و عظمت نوشته، به محتوایش. قلم های شهید پرور، عشق های برتر را بذرافشانی می کنند و شور شهادت طلبی را در رواق دل ها می تابانند و شهیدان را در معراج شهادت، از «خاک» تا «افلاک» پیش می برند. چه دست هایی قلم شده تا قلم در دست پاکان قرار گیرد و چه بسیار نویسندگان شجاع که «شهید قلم» شده اند.

و چه زیبا و دقیق بنیانگذار فقید و حکیم انقلاب اسلامی فرمود که : قلم یک اسلحه است؛ این قلم باید دست اشخاص صالح باشد.

نویسنده متعهّد، تک تیراندازِ میدان نبرد اندیشه هاست و برای پیروزی، نیازمند «مهارت»، «دقت»، «هدف گیری»، «لحظه شناسی» و «سرعت عمل» است.

مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین عنوان کرد: پر واضح است که قلم را نباید به دست نااهلان سپرد. قلم در دست نابخردان که نمی دانند چگونه از آن استفاده کنند یا غرض ورزان که نمی خواهند از آن به شیوه صحیح استفاده کنند، همان تیغِ از نیام برکشیده به دست زنگی مست است که لجام گسیخته، کیانِ اسلام و انقلاب را به مخاطره می اندازد.

همّت بگماریم که قلم و بیان خویش را برای تعالی اسلام و کشور و ملّت خود به کار گیریم.

وی افزود: حضرت امام معتقد است قلم، علم و بیان است که می‌تواند بشر را بسازد، نه مسلسل. این بیان گفتاری ارزنده در باره ارزش قلم است که باید در خدمت انسانیت باشد: ارزش قلم به غایتی است که برای او قلم زده می‏شود… خطر قلم بیشتر از مسلسل است. و خطر بیان بیشتر از توپ و تانک است. و خطر علم بیشتر از همه اینهاست…. لکن اگر به خدمت خلق باشد و به دستور انسان باشد و در خدمت انسان باشد … تمام اینها ارزش پیدا می‏کند. مسلسل هم همچون قلم می‏شود، قلم هم همچون مسلسل.

مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین در پایان عنوان کرد: رهبر فرهیخته و عزیزمان فرمودند : معتقدم که آزادى قلم و بیان، حق مسلم مردم و مطبوعات است، در این هم هیچ تردیدى ندارم و این جزو اصول مصرحه قانون اساسى است، (ولى) در کنار این ارزش، ارزشها و حقایق دیگرى هم وجود دارد که با آزادى مطبوعات و آزادى قلم، آن ارزشها نباید پامال بشود. هنر بزرگ این است که کسى بتواند هم آزادى را حفظ کند، هم حقیقت را درک کند، هم مطبوعات آزاد داشته باشد، هم آن آسیبها دامنش را نگیرد، باید این‏گونه مشى کرد

آن کسى که قلم به دست مى‏‌گیرد، باید تقوا، صداقت، عفاف و انصاف نسبت به دیگران، جزو طبیعت ثانوى‌‏اش بشود.

نقش پررنگ اهالی قلم در پیشبرد جهاد تبیین و مطالبه گری منصفانه

مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین گفت: اهالی قلم در جهاد تبیین و مطالبه گری درست و منصفانه از مسؤلان می توانند نقش پررنگی ایفا کنند.

محمد کشاورز مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین در دیدار اصحاب رسانه ای استان قزوین با آیت الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن روز قلم، اظهار کرد: روز قلم فرصتی است برای یادآوری منزلت قلم و صاحبان آن که عمر خود را برای ارتقاء فرهنگ و روشنگری مردم به طبق اخلاص گذاشتند.

وی با اشاره به فرمایش امام راحل در مورد اهل قلم عنوان کرد: امام خمینی(ره) در این مورد به اهل قلم فرمودند که مسؤلیت بزرگ شما امروز قلم هایی است که به دست شماست.

مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین تصریح کرد: نقش قلم در جهاد تبیین، معرفی جنگ شناختی دشمن، مطالبه گری درست و منصفانه از مسؤلان، نشان توانمندی های این نظام مقدس علی رغم دشمنی های دشمنان را می بینیم.

کشاورز گفت: هر اندازه قلم در این زمینه نقش دارد قطع به یقین قلم به دستان نیز در این مسیر نقش آفرینی می کنند.

وی با اشاره به برنامه های در نظر گرفته شده برای گرامیداشت روز قلم بیان کرد: دیدار با فرمانده سپاه استان، برگزاری مسابقه کتابخوانی فتح خون شهید آوینی و سفر یک روزه قم از جمله برنامه های در نظر گرفته شده برای گرامیداشت این روز است.

مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین خاطرنشان کرد: همچنین مسابقه فوتسال ویژه اهالی رسانه و قلم برنامه ریزی شده است که تاکنون چند تیم ثبت نام کردند.

به مناسبت گرامیداشت روز قلم سانس استخر ویژه خبرنگاران قزوین برگزار شد

به مناسبت گرامیداشت روز قلم شامگاه چهارشنبه سانس استخر رایگان ویژه خبرنگاران قزوین برگزار شد.

این سانس مخصوص که در استخر نور تدارک دیده شده بود، به همت سازمان بسیج رسانه، اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین، ویژه خبرنگاران استان قزوین برگزار شد.

به مناسبت گرامیداشت روز قلم برگزار می شود : سانس استخر ویژه خبرنگاران

مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین از برگزاری سانس استخر رایگان ویژه خبرنگاران به مناسبت گرامیداشت روز قلم خبر داد.

محمد کشاورز مسئول سازمان بسیج رسانه بیان داشت: این سانس مخصوص که در راستای نشاط آفرینی اصحاب رسانه برگزار می شود، به همت سازمان بسیج رسانه، اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین، ویژه خبرنگاران استان قزوین تدارک دیده شده است.

وی در ادامه ضمن تبریک روز قلم خاطر نشان ساخت : روز قلم، روز تکریم اهالی قلم و نویسندگان است و باید به نحوی فرهنگ‌سازی شود که مقام و جایگاه رفیع اهالی قلم در این روز تکریم شده و به مردم معرفی گردد.

 

نشست صمیمی اصحاب رسانه با فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین

ظهر روز سه شنبه به همت بسیج رسانه استان قزوین و به مناسبت روز قلم، اصحاب رسانه استان با سردار رفیعی آتانی فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین دیدار و گفتگو کردند.

سردار رفیعی آتانی در این دیدار بیان کرد: یکسال از حضور بنده و انجام وظیفه محوله می گذرد و طی این یکسال رسانه ها و خبرنگاران در قزوین نقد منصفانه و زبان گویای مردم برای انتقال به مسئولان بودند.

فرمانده سپاه صاحب الامر (عج) استان قزوین گفت: صداقت و دقت، هوشمندی و نقدهای منصفانه رسانه ها را در استان شاهد بوده ایم که جای قدردانی دارد.

سردار رفیعی آتانی یاد آور شد: باید در صف آرایی مقابل دشمن و حفاظت از دروازه انقلاب اسلامی به گونه ای عمل کنیم که در راه دفاع از ارزش ها و آرمان های انقلاب پیروز باشیم.

وی عنوان کرد: باید همه در قالب یک تیم، قدرتمندانه پای کار بیاییم چرا که اگر از همه ظرفیت ها استفاده نکنیم ضرر می کنیم.

سردار رفیعی آتانی اظهار کرد: ما با هم و در کنار هم زیبا و افتخارآفرین هستیم و تیم آماده ای هستیم که باید تمام ظرفیت های خودمان را پای کار بیاوریم و یاران ذخیره زیادی داریم که آمادگی دارند پای میدان باشند و لذا باید کاری کنیم کسانی که بیرون گود هستند و آماده و پرانرژی و توان فکری بالا دارند را وارد میدان کنیم و امسال شما رسانه ها عزم خود را جزم کنید که این ذخیره ها را پای میدان انقلاب بیاورید و مستطیل بزرگ انقلاب اسلامی را محافظت نمایید.

وی در ادامه با تبریک روز قلم به اصحاب رسانه، افزود: باید سر تعظیم در پای قلم هایی فرود بیاوریم که در مسیر حفظ ارزش های الهی و عاشورایی گام بر می دارند.

سردار رفیعی آتانی در ادامه گفت: رسانه ها باید در کنار نقدهای خود راهکار هم ارایه بدهند و به مدیران نیز توصیه داریم تا به شکل مناسب پاسخگوی عملکرد خود و اصحاب رسانه باشند که نمایندگان افکار عمومی هستند.

این مسئول همچنین از امکان طرح دغدغه های اصحاب قلم و رسانه در شورای فرهنگ عمومی استان قزوین سخن گفت و افزود: در قدم اول می توان روی مسایلی که بر آن اتفاق نظر داریم، کار کنیم.

رمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین در ادامه عنوان کرد: به همه اختیار بدهیم در مستطیل سبز انقلاب نقش آفرینی کنند. همزمانی روز خبرنگار با عاشورای حسینی فرصت مناسبی است تا اهل قلم به بزرگترین قیام عالم بپردازند و زیبایی های این قیام بزرگ را از زوایای مختلف ترسیم نمایند. پیوند قلم و عاشورای، خالق قلم عاشورایی است و امام حسین(ع) بزرگترین نگارنده عشق با قلم عاشورایی در جهان است.

وی افزود: در مورد شورای فرهنگ عمومی دغدغه داشتیم و پیشگام شدیم تا موارد درخواست شما را پیگیری و اشتراکات خودمان را تقویت کنیم. اخلاق شاخصه اصلی مسئولان است و این شاخصه مهم خدمت بی منت باید از همه مسئولان مطالبه شود.

سپاه فرزند انقلاب و در خدمت مردم است.

سردار آتانی در پاسخ به برخی سوالات مبنی بر ارتباط سپاه با جریان های سیاسی تصریح کرد: درب سپاه به روی همه اقشار و احزاب باز بوده و این مصداق را در کنار شما در عمل ثابت کردیم. سپاه در خدمت فرد نیست بلکه برای انقلاب و مردم کار می کند. در راستای دغدغه مردم، مسئولان شهری را بابت امنیت غذایی خواستیم و در جلسه به شدت مطالبه گری کردیم، باید جلوی خروج محصولات کشاورزی و غذایی را از استان قزوین بگیریم تا مردم دچار مشکل معیشت و کمبود کالا نشوند.

سردار رفیعی آتانی در ادامه با بیان اینکه برای همکاری با دستگاه ها به منظور خدمت به مردم و محرومیت زدایی اعلام آمادگی کرده ایم، افزود: این مجموعه در تامین کمک های معیشتی برای نیازمندان مشارکت داشته و آورده سپاه و خیران استان برای ارایه کمک های معیشتی به جامعه هدف ۴۸۳ میلیارد تومان بوده است.

این مسئول با بیان اینکه همکاران ما در مناطق محروم شبانه روزی به شکل جهادی و بدون منت کار می کنند، خاطرنشان کرد: برای رفع فقر از چهره قزوین از جمله تامین مسکن محرومان تلاش کرده ایم و به کمک دستگاه های مسئول در این زمینه آمده ایم.

سردار آتانی افزود: در حوزه مسئولیت سپاه می گویم ما مسئول خط کشی بین مردم نیستیم و در انتصابات وارد نخواهیم شد. ماندگارترین سند امام راحل وصیت نامه الهی سیاسی امام(ره) است و خدمت خود را با اولویت بندی شروع کردیم.

ایشان همچنین در راستای کمک به محرومان و مستضعفان بیان داشت: در کنار بهزیستی و کمیته امداد ۴۰۰ واحد مسکن در خرداد ۱۴۰۲ تحویل می دهیم و بیش از ۳ هزار نفر در استان در وضعیت بحرانی مسکن یا بی خانمان هستند و ما به دنبال رفع چهره فقر از استان هستیم و کسانی که معیشت را بهانه ای برای تاختن به انقلاب می دانند به دنبال انفجار در جای دیگر هستند و سپاه پاسداران هرگز به آنها اجازه عرض اندام نمی دهد.

فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) در پایان گفت: مقام معظم رهبری به عنوان بالاترین شخص این نظام، دغدغه مند وضعیت اقتصادی هستند و بر این اساس جراحی اقتصادی برای بهبود وضعیت کشور انجام شده است.

نشست صمیمی اصحاب رسانه با امام جمعه قزوین

آیت الله عبدالکریم عابدینی شامگاه دوشنبه در نشست صمیمی با اصحاب رسانه استان قزوین که به همت سازمان بسیج رسانه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین برگزار شد اظهار کرد: در شرایطی که عرب در جاهلیت بود خداوند اولین آیه‌های قرآن را با موضوع قلم و با عنوان «اقْرَأْ» نازل کرد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: در همین سوره العلق، خدا قلم را با کرامت پیوند زده و گویا جوهره کرامت است که باید از قلم بر صفحه نقش ببندد.

وی با بیان اینکه خداوند قلم را با کرامت پیوند زده، تصریح کرد: با توجه به اینکه ذات همه انسان ها با کرامت پیوند خورده به همین سبب بایستی سعی و تلاش داشته باشیم تا این عنصر و اکسیر را در جامعه بیش از پیش نشر و توسعه دهیم.

ایشان با اشاره به اینکه همه باید کمک کنیم عنصر و اکسیر کرامت در جهان شکل بگیرد، اضافه کرد: آنچه از قاسم سلمیانی شهید سلیمانی با این عظمت ساخت کرامت او بود.

در ادامه این نشست مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین با تبیین برنامه های سازمان بسیج رسانه به مناسبت روز قلم و ارائه خلاصه گزارش عملکرد سازمان در روز قلم سال گذشته پرداخت. همچنین برخی از اصحاب رسانه به بیان مسائل و مشکلات جامعه و استان پرداختند.

امام جمعه قزوین با اشاره به اینکه وجود جریان و جناح های سیاسی در جامعه فرصت مغتنمی را ایجاد خواهند کرد، یادآور شد: اگر جامعه به سمت و سوی یک صدایی و تک حزبی پیش برود بدون شک با چالش های فراوانی روبرو خواهیم شد تا جایی که شاه نیز می خواست تا همه مردم تنها به عضویت حزب رستاخیز آن زمان درآیند و همین گرایش نیز زوال و نابودی وی را فراهم آورد.

آیت الله عابدینی ادامه داد: اعتقاد دارم جناح‌های سیاسی فرصتی برای تضارب آرا هستند و منزوی کردن یک جناح و تک صدایی شدن جامعه روز مصیبت ما خواهد بود.

وی تاکید کرد: عدالت خواهی ما نباید یاس آفرین باشد و امیدآفرینی ما نیز نباید مطالبه گری را تعطیل کند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: باید التماس کنیم مطالبه گری در جامعه رواج پیدا کرده و باید دست جوانان مطالبه گر را بوسیده و فریاد آنان را بلند کنیم.

وی با بیان اینکه دو طایفه برای مردم خطر یاس آفرینی دارند، ادامه داد: مفسدان و افراد عدالت‌خواهی که ادبیات عدالت‌خواهی را نمی‌دانند برای امید در جامعه آسیب هستند.

وی عنوان کرد: همه باید جهاد تبیین را به عنوان یک فریضه واجب و همگانی جدی بگیریم و بدانیم عملکرد دیگران در جهاد تبیین باعث رفع تکلیف ما نخواهد شد.

امام جمعه قزوین با بیان اینکه ما امروز در یک جنگ ترکیبی در برابر دشمن هستیم، افزود: دشمن تمام توان خود را برای ایجاد نارضایتی و به خیابان کشاندن مردم به میدان آورده و همه باید مراقب باشیم تا عامل دشمن نباشیم.

وی تصریح کرد: در خطبه‌ها نیز تمام تلاش ما این است که در حالی که تریبون مردم باشیم، در مسیر خشنودی و دلخواه دشمن حرکت نکنیم.

آیت الله عابدینی با بیان اینکه بایستی فرصت ها و تهدیدها را جدی بگیریم، خاطرنشان کرد: هرچند پدیده رانش زمین در استان قابل تامل است، اما موضوع فرونشست زمین، کمبود آب و ریزگردها موارد تهدید کننده جدی و مهمی هستند که بایستی از سوی رسانه ها مطرح و راهکارهای موجود در این زمینه را نیز ارایه دهند.

ایشان در پایان ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مسئول سازمان بسیج رسانه در ایجاد همبستگی و اتحاد رسانه ای و تبیین آرمان های انقلاب بیان داشتند : رسانه‌ها مسئول اول تبیین در جامعه هستند. باید فرصت‌ها و تهدیدهای آینده استان و همچنین کشور را ببینیم و در برنامه ریزی برای فردای بهتر استان به مسئولین کمک کنیم.

برگزاری مسابقه کتابخوانی «فتح خون» ویژه اصحاب رسانه در قزوین

مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین از برگزاری مسابقه کتابخوانی «فتح خون» به مناسبت روز قلم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج رسانه قزوین، محمد کشاورز، مسئول سازمان بسیج رسانه استان، بیان کرد: به مناسبت گرامیداشت روز قلم، با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مسابقه کتابخوانی از کتاب «فتح خون» اثر سید شهیدان اهل قلم سید مرتضی آوینی، ویژه اصحاب رسانه، فرزندان و خانواده‌های محترم آن‌ها برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این مسابقه شامل ۱۰ سؤال است که از متن کتاب طرح شده است. منبع مسابقه به‌صورت پی‌دی‌اف در سایت سازمان بسیج رسانه به آدرس http://basijmedia.ir و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

این مسئول اظهار کرد: علاقه‌مندان می‌تواننداز تاریخ 14 تیر «روز قلم» تا 17 مرداد ماه «روز خبرنگار»، با ارسال پاسخ نامه به آدرس پستی: قزوین، شهرک کوثر، خیابان اندیشه، نبش خیابان ابوذر جنوبی، پلاک ۹ یا شماره مجازی (واتساپ) ۰۹۱۰۰۹۱۳۹۵۰ و یا ارسال مشخصات خود و شماره گزینه‌های صحیح به صورت یک عدد ۱۰ رقمی از چپ به راست به سامانه پیامکی ۶۶۰۰۰۲۸۸۳۹ در این مسابقه معنوی و فرهنگی شرکت کنند.

کشاورز در پایان تأکید کرد: شرکت‌کنندگان در این مسابقه می‌بایست مشخصات خود از جمله نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی، تاریخ تولد، شماره تماس، آدرس و نام رسانه را ثبت کنند.

سوالات مسابقه به شرح زیر است:

الف_ ….خطابین است که می پرسد: اتجعل فیها من یفسد فیها و یسفك الدماء… اما …..خطاپوش
است.
۱_چشم، دل
۲عقلچشم دل
۳_دنیا، آخرت
۴_انسان، بنده

ب_جبرائیل تنها تا ….. همسفر معراج انسان است.
۱_سدره المنتهی
۲_آسمان هفتم
۳_زمانی که پرده از چشم‌ها برداشته شود
۴_قیامت

پ_ امام سدره المنتهی را چه زمانی پشت سر نهاده بود.
۱_زمانی که در حج حاضر شد
۲_به هنگام قیام صلاه
۳_ زمانی که از مكه به سوی کربلا راهی شد
۴_شب معراج

ت_اولین نمازی که آدم ابوالبشر گزارد در چه زمانی بود
۱_بدو خلقت
۲_لیله القدر
۳_در وقت زوال
۴_پس از ورود اسلام

ث_ چه کسانی با پشتیبانی یكدیگر به دریای لشكر عمرسعد زدند تا امام و باقیمانده اصحاب فرصت نماز خواندن بیابند
۱_عبدالله و حربن یزد ریاحی
۲_عبدالله و زهیر بن قین
۳_حُربن یزید ریاحی و عباس ابن علی
۴_حُربن یزید ریاحی و زهیر بن قین

ج_…. روح معراج نبی اکرم است
۱_جهاد
۲_تقوا
۳_ایمان
۴_نماز

چ_….صراط آخرت است
۱_دنیا
۲_تقوا
۳_نماز
۴_اسلام

ح_ بندگان خدا……. و از دنیا برحذر
باشید که اگر دنیا به کسی وفا کند و یا کسی در آن باقی بماند ، انبیا برای بقا سزاوارترند ـ
۱_نماز را به پا دارید
۲_زکات اموالتان را پرداخت کنید
۳_تقوا پیشه کنید
۴_در راه خدا جهاد کنید

خ_تن در دنیاست و جان در آخرت: این
یك به سوی … می کشاند و آن یك به سوی …. .
۱_برزخ، بهشت
۲_خاک، آسمان
۳_مرگ، شهادت
۴_ذلت، سعادت

د_طلسم شیطان ترس از مرگ است
و این طلسم نیز جز در …. نمی شكند
۱_مقابله با نفس
۲_جهاد
۳_میدان جنگ
۴_نبرد با شیطان

 

دریافت فایل کتاب فتح خون :

کتاب فتح خون

اهالی رسانه، بازوان پرقدرت و توانمند نیروهای مسلح برای ایجاد و بهره مندی از امنیت هستند

فرمانده سپاه صاحب الامر (عج) قزوین گفت: رسانه‌های استان باید اتاق فکر مشترکی برای تبیین شعار سال رهبر معظم انقلاب تشکیل دهند تا بتوان گام‌های بلندی برای تحقق آن برداشت.

سردار سرتیپ رستمعلی رفیعی آتانی، فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین در دیدار اعضای شورای بسیج رسانه با اشاره به حادثه اخیر مشهد تصریح کرد: فقدان مراقبت رسانه ای، تحلیل‌، شناخت به موقع و ورود بی محابای برخی به این عرصه و تاخت و تاز آنها باعث بروز فاجعه می‌شود. مدیریت افکار عمومی در دستان شما خبرنگاران است. تحلیل‌های به موقع شما افق دید و خط مشی جدیدی را در مسیر راه مسئولین قرار می دهد.

وی اضافه کرد: استکبار جهانی می خواهد ما را درگیر اختلافات فرقه ای کند و سالهاست در این زمینه تلاش می کند و باید جلوی آن را گرفت.

سردار رفیعی آتانی با اشاره به نقش رسانه‌ها در این زمینه، گفت: رسانه خط مقدم مبارزه است و اگر مراقبت رسانه ای و شناخت به موقع نباشد آسیب های بسیاری ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه افزود: گاهی اوقات با  برخورد احساسی برخی گروه ها نسبت به حضور و فعالیت افاغنه در کشور و زیر سوال بردن دستگاه های امنیتی مواجه می‌شویم. اصل مساله تلخ و ناگوار است و اگر حضور دستگاه استکبار جهانی را در این وقایع نادیده بگیریم فریب می‌خوریم و انسجام ما بهم می‌ریزد. هدف اصلی دشمن ایجاد جنگ فرقه‌ای و مذهبی است و سالهاست جهت اثبات تفرقه و جنگ در میان فرق مختلف مسلمانان با شمال غرب آسیا جنگیده است. شهید قاسم سلیمانی هم جهت نفس این تفکر استکباری و اثبات اتحاد بین مسلمانان تلاش کرد.
این مقام ارشد نظامی استان اذعان کرد: اهالی رسانه، بازوان پرقدرت و توانمند نیروهای مسلح برای ایجاد و بهره مندی از امنیت محسوب می‌شوند. همچنین تشکیل اتاق فکر مشترک برای تبیین و اجرای شعار سال که مقام معظم رهبری بیان فرمودند در دستور کار اهالی رسانه قرار گیرد.  شعار سال مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری یک حقیقت قابل لمس است که طی ۱۰ سال و به صورت گام به گام ما را به این نقطه رساند. ۱۰سال گذشته بستر شعار تولید، دانش بنیان و کارآفرینی در کشور فراهم نبود اما مقام معظم رهبری طی سال های اخیر در بیانیه گام دوم انقلاب شرایط را برای تحقق بستر دانش بنیان فراهم کردند. اکنون این بستر آماده است.
فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین خاطرنشان کرد: دومین مولفه، محوریت سیاسی آن بود. آمریکا همانند گذشته در جریان ائتلاف های رسمی و غیر رسمی موفق نیست و حرفی برای گفتن ندارد. مولفه بعدی جغرافیا است. امریکایی ها در حوزه جغرافیایی لشگرکشی کردند و آمدند که بمانند اما اکنون همه چیز خود را از دست می‌دهند. مقام معظم رهبری در سال ۹۸ به فرماندهان سپاه فرمودند “جغرافیای مقاومت را از دست ندهید.” جغرافیای مقاومت همان مکانهایی است که آمریکا آمد تا بماند و شما از او گرفتید.  زنجیره های این جغرافیا به هم وصل شده است.

سردار آتانی بیان کرد: رسانه ها بعنوان چشمان بینا و زبان گویای جامعه می توانند با رعایت صداقت و حفظ حریم قانونی مشکلات جامعه و شهر را احصا کرده و آنها را از مسوولان مطالبه نمایند. ما در فهم قرآن و مبانی انقلاب مشکل نداریم بلکه در اجرای آنها باید با دقت بیشتری عمل نماییم.

مسابقه کتابخوانی کوثر قرآن در ماه مبارک رمضان

به مناسبت ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن یک دوره مسابقه کتابخوانی مفاهیم قرآن کریم وی‍‍ژه اصحاب محترم رسانه، فرزندان و خانواده های محترمشان از سوره های کوثر و قدر برگزار می شود .

مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین با تبریک حلول ماه ضیافت الهی در ابتدای فصل زیبا و پر برکت بهار، اظهار کرد: ماه مبارک رمضان، ماه تولد قرآن، ماه انس با قرآن، ماه بهار قرآن، و ماه شناخت و بهره بردارى فکرى و عملى از قرآن است.

محمد کشاورز گفت : قرآن، روح ماه رمضان است که در کالبد آن دمیده شده و ارزش و عظمت آن را چند برابر کرده است. قرآن، قلب ماه رمضان است که بدون این قلب و ضربان آن جوهره حقیقت در رگ هاى حیات معنوى روزه داران به جریان نمى افتد.

وی ادامه داد: قرآن بهار دل ها و ماه رمضان بهار قرآن است، چنان که امیر مومنان على(ع) در شإن قرآن فرمود: «و تفقهوا فیه فانه ربیع القلوب/ در قرآن بیندیشید که بهار قلب هاست»

کشاورز افزود : در راستای ترویج فرهنگ توجه به مفاهیم قرآنی و بهره‌برداری ازآیات قرآن ، مسابقه کتابخوانی «کوثر قرآن» از تفسیر نور حجت الاسلام قرائتی در ماه مبارک رمضان برای خانواده فرهیخته و بزرگ رسانه استان برگزار می‌شود.

مسئول سازمان بسیج رسانه در تشریح ویژگی های سوره های کوثر و قدر گفت : سوره کوثر صد و هشتمین سوره و از سوره‌های مکی قرآن است که در جزء سی‌ام قرآن جای دارد. این سوره کوچک‌ترین سوره قرآن است و به دلیل سخن گفتن از نعمتی به نام کوثر برای پیامبر(ص) در نخستین آیه، کوثر نامیده شده و از پیامبر خواسته است تا در برابر این نعمت بزرگ، نماز بخواند و قربانی کند.

حوض کوثر، رودی در بهشت، خیر فراوان، اسلام، نبوت، قرآن، شمار فراوان اصحاب و شفاعت و فراوانی ذریه از مصادیق کوثر معرفی شده‌اند. به اعتقاد بسیاری از علمای شیعه حضرت فاطمه(س) و فرزندانش یکی از مصادیق کوثر هستند؛ زیرا نزول سوره در پاسخ به کسانی است که پیامبر(ص) را بدون نسل و ذریه می‌دانستند. در فضیلت تلاوت سوره کوثر آمده است کسی که این سوره را در نمازهای روزانه بخواند، روز قیامت از حوض کوثر خواهد نوشید و همنشین رسول خدا در زیر درخت طوبی خواهد بود.

کشاورز ادامه داد سوره قَدْر نیز نود و هفتمین سوره و از سوره‌های مکی قرآن است که در جزء ۳۰ جای دارد. نام سوره قدر از آیات ابتدایی آن گرفته شده که به نزول قرآن در شب قدر و اهمیت آن شب اشاره دارد. سوره قدر از عظمت، فضیلت و برکات شب قدر و نزول فرشتگان رحمت در این شب سخن می‌گوید. شیعیان از محتوای این سوره، به ضرورت وجود امام معصوم(ع) در زمین تا روز قیامت استدلال می‌کنند.

خواندن این سوره در نمازهای یومیه و برخی از نمازهای مستحب و نیز هزار بار خواندن آن در شب‌های قدر سفارش شده است. در فضیلت این سوره منقول است: بهترین سوره‌اى که بعد از سوره فاتحه در نمازهاى فریضه خوانده می‌شود، سورۀ قدر و توحید است.

وی در پایان افزود : این مسابقه شامل ۱۰ سؤال است که از متن تفسیر طرح شده است . تفسیر سوره های کوثر و قدربه صورت پی دی اف ( PDF ) در سایت سازمان بسیج رسانه به آدرس http://basijmedia.ir  و در شبکه های اجتماعی منتشر شده است . علاقه مندان می توانند تا تاریخ 28 فروردین ماه 1401 ، با ارسال پاسخ نامه به آدرس پستی : قزوین ، شهرک کوثر ، خیابان اندیشه ، نبش خیابان ابوذر جنوبی ، پلاک ۹ یا شماره مجازی(واتساپ) 09100913950 و یا ارسال مشخصات خود و شماره گزینه های صحیح به صورت یک عدد ۱۰ رقمی از چپ به راست به سامانه پیامکی ۶۶۰۰۰۲۸۸۳۹ در این مسابقه معنوی و فرهنگی شرکت کنند.

(سوالات کتاب تفسیر کوثر قرآن)

1)چهار سوره که با کلمه انا شروع می شوند؟

الف. فتح، قدر، مجادله ، کوثر                                                       ب.فتح، نوح، قدر، کوثر

ج.قدر ،کوثر،فجر،نور                                                                د.مجادله،کوثر،حجر،قدر

2) جامع ترین و کامل ترین نوع عبادت چیست؟

الف.نماز                               ب.روزه                           ج. حج                        د.جهاد

3) بهترین مصداق کوثر کدام است؟

الف.حضرت فاطمه(س)                                               ب.ذریه پیامبر(ص)

ج.چهارده معصوم علیه السلام                                         د.نهری در بهشت

4.کدام مورد نادرست است؟

الف.مراد از کوثر چیزی ضد ابتر است.                            ب.در سوره کوثر یک خبر غیبی به پیامبر(ص) داده شده است.

ج.قرآن دوبار بر پیامبر(ص) نازل شده است.                       د.کوثر از کثرت گرفته شده و به معنای خیر کثیر است.

5) سوره قدر چند آیه دارد؟

الف.4                       ب.5                            ج.6                             د.7

6) کلمه قدر در چند آیه سوره قدر تکرار شده است؟

الف.3                     ب.4                             ج.5                             د.2

7) کدام معنی قدر در مورد لیله القدر صحیح هست؟

الف .مقام و منزلت                ب. تقددیر و سرنوشت               ج.تنگی و سختی                                 د. الف و ب

8) مراد از……در آیه “سلام هی حتی مطلع الفجر”لطف و عنایت ویژه الهی نسبت به بندگان در شب قدر است؟

الف.سلام                             ب.مطلع                                      ج.فجر                          د.هر سه مورد

9)هنگامی که حضرت موسی (ع)خواستار رحمت پروردگار شد چه پاسخی دریافت کرد؟

الف. بیداری ذر شب قدر                                         ب.ترحم برمساکین در شب قدر                

 ج.تسبیح گفتن در شب قدر                                        د. نماز شب

10) با توجه به آیات قرآن کدام مورد صحیح نیست؟

الف. از امتیازات فرشتگان عبادت دائمی و خستگی ناپذیر آنان است.

ب.از وظایف فرشتگان دعا و استغفار برای مومنین و صلوات بر حضرت محمد (ص) است.

ج.فرشتگان همه در یک سطح و مقام هستند.

د.تعداد فرشتگان بیشتر از هر موجودی هست.

مشخصات:

نام و نام خانوادگی :                         کدملی:                                    شماره تماس:

نام رسانه :                                    تاریخ تولد:                              آدرس:

پاسخنامه:

 سوال 1سوال 2سوال 3سوال 4سوال 5سوال 6سوال 7سوال8سوال 9سوال 10
الف          
ب          
ج          
د          

ملت شجاع، پاسداران اصلی جمهوری‏‎ ‎‏اسلامی

قزوین – رأی قاطع به جمهوری اسلامی بیان کننده خواست و اراده مردم برای تحقق شعار اصلی انقلاب، یعنی استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و به عبارت دیگر استکبارستیزی، آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی بود.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- محمد کشاورز *: 12 فروردین 58، شناسنامه انقلاب اسلامی ایران که رسماً در 22 بهمن 57 به پیروزی رسیده بود، صادر شد. ملت رنجور که در طول تاریخ شاهنشاهی اغلب مورد ظلم و ستم پادشاهان مستکبر و ظالم بودند، با توکل به وعده حقِ حضرت باریتعالی که فرمود: «وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ» و همچنین هدایت رهبر الهی و شجاع انقلاب خود حضرت امام روح اله (ره)، از فرصت پیش آمده در ابراز رأی و نظر خود برای تعیین سرنوشت کشورشان استفاده کرده و با حضور حداکثری در پای صندوق‌های رأی، حماسه‌ای بی‌نظیر و تاریخی را ثبت کردند و با انتخاب 98/2 درصدی خود، رأی به استقرار حکومت «جمهوری اسلامی» دادند.

این روز مبارک را به حق باید روز‏‎ ‎‏امامت امت و روز فتح و ظفر ملت نامید چرا که همگی به ندای ‎‏آسمانی ‏‏ «وَاْعتَصِمُوا بِحَبْلِ الله جَمیعاً» لبیک گفتند و رشد سیاسی و اجتماعی خود را به شرق و غرب ثابت کردند. این عید ملی، روز ظهور شخصیت واقعی مردم ایران، روز پیروزی مستضعفین بر مستکبرین و روز تثبیت انقلاب اسلامی است که بی هیچ شک و تردیدی زمینه ساز حکومت عدل اسلامی در سراسر جهان خواهد بود.

پر واضح است که این رأی قاطع، بیان کننده خواست و اراده مردم برای تحقق شعار اصلی انقلاب، یعنی استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و به عبارت دیگر استکبارستیزی، آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی بود که میلیون‌ها ایرانی آزاده و مسلمان در طول مبارزه‌ها در جای جای ایران اسلامی فریاد کشیده بودند. خواسته‌ای که اکنون و با گذشت بیش از 43 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، علی رغم تمامی سختی‌ها و مشکلات و دشمنی‌های بی‌حد و حصر دشمنان این کشور و نظام، کماکان خواسته اصلی ملت بصیر و فهیم ایران اسلامی است.

بی شک حاکمیت موازین اسلامی در چارچوب مردم‌سالاری دینی، اقتدار دفاعی- نظامی، پیروزی بر انواع توطئه‌ها، تحریم‌ها و تهدیدهای دشمنان داخلی و خارجی، خوداتکایی و خودکفایی و رشد و پیشرفت بالای علمی در سطح جهان؛ از جمله دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی پس از رأی ملت ایران به نظام اسلامی است.

نکته مهم اینکه رهبر فقید و بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در پیامِ «اعلام جمهوری اسلامی ایران و تشکر از حضور گسترده مردم در رفراندم» با اشاره به مزایای جمهوری اسلامی، بر حراست و جلوگیری از رخنه‌ی در کمین نشستگان تاکید کردند و فرمودند: «اینک شما ملت شجاع، پاسداران جمهوری‏‎ ‎‏اسلامی هستید. اینک شما هستید که باید این ارث الهی را با قدرت و قاطعیت حفظ کنید‏‎.‎» در عصر حاضر نیز سکاندار بصیر و شجاع کِشتی انقلاب اسلامی، بارها در مورد نفوذ موردی و نفوذ جریانی برای «تغییر باورها، تغییر آرمانها، تغییر نگاه‌ها و تغییر سبک زندگی» هشدار داده‌اند و حفظ نظام اسلامی را مانند امام بزرگوار از اوجب واجبات می‌دانند: «حفظ موجودیت انقلاب، کار اول ماست که در استمرار نظام جمهوری اسلامی تجسم یافته است. به همین خاطر، امام (ره) مکرر می‌فرمودند: حفظ نظام اسلامی، واجبترین فریضه است.»

پس، همانگونه که تاکنون جمهوری اسلامی ایران، با اتکا به قدرت لایزال الهی و پشتیبانی مردمی، توانسته مسیر پیشرفت و بالندگی را با شتاب طی نماید، امروز نیز گام برداشتن در مسیر اهداف انقلاب اسلامی و مقابله با توطئه‌ها و برنامه‌های دشمن با همت و همدلی آحاد مردم و مسئولان، در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام “تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین” نامگذاری شده است، به شکوفایی ظرفیت‌های داخلی و اقتدار بیش از پیش میهن اسلامی می‌انجامد و انشالله بنا به فرموده امام روح الله (ره)، انقلاب اسلامی ایران مقدمه و شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام، به پرچمداری حضرت حجت (ارواحنا له فداه) خواهد شد.

*رئیس سازمان بسیج رسانه استان قزوین

https://www.mehrnews.com/news/5457063