مقابله با هجمه های تبلیغاتی دشمن و شبهه زدایی از الویت های مهم رسانه است

یادداشت : محمد کشاورز

ماه محرم فرا می رسد و حرارت و گرمای دل های مومنان در شهادت حسین (ع) خود را بیشتر نمایان می سازد و چه زیبا پیامبر عظیم الشان(ص) فرمودند که «این حرارت هرگز سرد و خاموش نمی شود» . هر سال پس از جشن عید غدیر، آرام آرام فضای کشور حسینی تر می شود و هر که به اندازه توان خود می کوشد سهمی در عزاداری سیدالشهدا(ع) داشته باشد. مساجد و هیئت ها خود را برای حضور عزاداران حضرت عشق(ع)، آماده می کنند و دیوارها سیاه پوش می شوند. اما امسال نگرانی از ابتلای گسترده مردم در صورت برگزاری مراسم عزاداری به شیوه سنتی، ستاد مقابله با کرونا و نهادهای مسئول را مجبور کرده است که برای حفظ سلامتی عزاداران حسینی تدابیری را بیاندیشند، بطوری که برگزاری بسیاری از مراسم مذهبی را دچار محدودیت و تغییراتی شده است.

در این راستا مقام معظم رهبری هم در روز عید قربان فرمودند : همه سوگواران حسینی، هیأت ها و مداحان موظف هستند به هرچه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می‌کند، عمل کنند زیرا موضوع بسیار مهم است.

بدون شک مردم، مسؤولان و همچنین هیأت های مذهبی طبق نظر حضرت آقا، مراجع عظام تقلید و نیز متخصصان امر، با توصیه های بهداشتی این مراسم با عظمت را برگزار خواهند کرد.

امادر این میان به نظر می رسد رسانه های استان نیز باید با استفاده از ظرفیت ها و ابزارهای در اختیار خود، نسبت به جریان سازی و تبیین اهمیت این موضوع نقش آفرینی کنند.

استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل ها و فاصله گزاری اجتماعی مهمترین مساله ای است که رسانه ها باید بطور مستمر آن را اطلاع رسانی و پیگیری نمایند.

یکی از محورهایی که رسانه‌های بیگانه با تمرکز بر آن، از ماه‌های قبل برنامه‌ریزی می‌کنند این است که به بهانه کرونا ، برپایی عزاداری امام حسین (ع) را تحت‌الشعاع قرار دهند و نسبت به برگزاری آن شبهه افکنی کنند به همین دلیل از الویت های مهم رسانه ها، مقابله با این هجمه های تبلیغاتی دشمن و شبهه زدایی است و محرم فرصت خوبی برای مقابله با این هجمه ها و تبیین این موضوع است.

باید به این نکته مهم توجه نمود که هیچ تضادی میان مذهب و سلامت مردم وجود ندارد و کسانی که به دنبال ایجاد تضاد و فاصله میان دین و سلامت مردم هستند به طور حتم همسو با خط دشمن حرکت می کنند.

رسانه ها باید اخبار رسمی را از مراجع متولی، دریافت و منتشر کنند و در کنار آگاهی بخشی عمومی، التهاب در جامعه را با هدف افزایش ضریب خود مراقبتی، مدیریت نمایند و با پرهیز از هرگونه رفتار هیجانی و احساسی براي افزایش التهابات جامعه بر ضرورت نظارت بیشتر مردم بر مردم و مردم بر هیات هاي مذهبی، برگزاري مراسم عزاي سیدالشهدا (ع) با شرایط ویژه را برجسته نمایند.

بعید نیست که دشمنان و بدخواهان به دنبال ایجاد تجمعات ساختگی و سوء استفاده از فضاي پرشور عزاداري باشند، رسانه ها باید ضمن مراقبت از خط القایی آنان، از رفتار هیجانی و بازتاب تحرکات این چنینی پرهیز نمایند.

تهیه و انتشار اظهار نظر ائمه محترم جمعه ، مداحان و سخنرانان شاخص استان در توصیه به رعایت دقیق و کامل دستورالعمل هاي بهداشتی در آیین هاي عزاداري موضوع خوبی برای رسانه ها می تواند باشد.

رسانه ها از انتشار هرگونه خبر حاشیه اي، عکس و فیلم که جلوه هاي منفی شکوه عزاداري سیدالشهدا (ع) را برجسته سازد و نیز مواضع انحرافی، اختلافی، تقابلی، جناحی و سازمانی و همچنین القائات جریانات معاند که بناي بر تخریب اجماع و همکاري بین مردم در موضوعات مختلف از جمله عزاداري ماه محرم را دارد، خودداری کنند.

همچنین با توجه به شرایط اقتصادی کشور، رسانه ها به تقویت نهضت کمک مومنانه در ماه محرم توجه ویژه داشته باشند و ضمن کمک به دستگاه هاي مختلف درگیر با این رزمایش ملی ، نسبت به ترویج این حرکت و شرح اقدامات انجام شده در سراسر استان اقدام مقتضی را انجام دهند.

انشالله با دعای خیر امام زمان (عج) این بیماری و ویروس منحوس به زودی از روی زمین برچیده شود و باز هم بتوانیم همچون گذشته به راحتی برای حضرت سیدالشهداء (ع) روضه بگیریم .              اللهم عجل لولیک الفرج

معاون اجرایی سپاه صاحب‌الامر(عج) استان قزوین: دولت باید از اقتصاد تک محصولی و نفت خارج شود

معاون اجرایی سپاه صاحب‌الامر(عج) استان قزوین گفت: دولت باید از اقتصاد تک محصولی و نفت خارج شود و از ظرفیت‌های دیگر به ویژه در حوزه کشاورزی استفاده کند.

 سرهنگ حمزه برین در جلسه هم‌اندیشی با اصحاب رسانه که در بسیج رسانه برگزار شد، با بیان اینکه امروز بحث آموزش و آگاهی بخشی به جامعه بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: رسانه‌ها نقش مهمی در بصیرت افزایی جامعه دارند از این رو باید نقش خود را جدی گرفته و با مطالبه گری صحیح خواسته‌های مردم را تحقق ببخشند.

وی افزود: مجلس باید در زمینه مطالبه‌گری از دولت ورود جدی داشته باشد تا بتوانند حوزه اقتصاد را رونق بخشیده و مشکلات معیشتی مردم را رفع کنند.

این مقام مسئول ابراز کرد: رسانه‌ها دو وظیفه مهم بر دوش دارند؛ ابتدا باید کارآمدی و پیشرفت نظام را به رخ دشمن بکشند که باعث عقب نشینی و شکست آن‌ها در اهدافشان شود.

معاون اجرایی سپاه استان قزوین ادامه داد: همچنین رسانه‌ها باید زیباهایی انقلاب را به خوبی در جامعه ترسیم کنند تا اعتماد مردم به انقلاب و نظام افزایش یابد، مسئله ای که قطعا عده‌ای به دنبال آن نیستند و برای ناکارآمدنشان دادن نظام جمهوری اسلامی کارشکنی می‌کنند.

رسانه‌ها امید را به مردم تزریق کنند

برین ابراز کرد: وظیفه دوم رسانه‌ها این است که در بحث معیشت نیز مطالبات به حق مردم را بیان کنند و نباید به مسائل فرعی بپردازند، چراکه امروز عده‌ای از این فضا سوءاستفاده می‌کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه رسانه‌ها می‌توانند جریان ساز باشند، گفت: در بحث فضای مجازی باید موضوعات مهم جزو مطالبات رسانه‌ها باشد تا در زمین دشمن بازی نکنند؛ امروز مخالفان انقلاب با روش عملیات روانی وارد میدان شده و اختلاف افکنی می‌کنند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور تاکید کرد: دولت باید از اقتصاد تک محصولی و تکیه بر بودجه نفتی خارج شود و از ظرفیت‌های دیگر به ویژه در حوزه کشاورزی استفاده کند، چراکه کشور ما در این بخش به لحاظ موهبت‌های الهی و نعمات بسیار غنی است که می‌توان بالاترین بهره را از آن ببریم.

معاون اجرایی سپاه استان قزوین با تاکید بر اینکه دولت باید به جامعه امید تزریق کند و همراه مردم باشد، گفت: عده‌ای در این میان سیاه نمایی می‌کنند به گونه‌ای که هیچ یک از دستاوردها و پیشرفت‌های نظام بیان نمی‌شود و در میان این اخبار منفی خانواده‌ها آرامش نخواهند داشت.

برین در پایان گفت: رسانه‌ها در شرایط امروز کشور باید امیدآفرین باشند و مطالبات منطقی و علمی و جدی مردم را بیان کنند تا جامعه به آینده امیدوار شود.

بیانیه گرامیداشت روز خبرنگار

همزمان با فرا رسیدن ۱۷ مرداد ماه- روز خبرنگار- سازمان بسیج رسانه استان قزوین بیانیه ای صادر و در آن خبرنگاران را راویان حق و حقیقت و طلایه داران وادی آگاهی بخشی دانست.

« ن والقلم و ما یسطرون»

مقام معظم رهبری:

دست‌ اندرکاران‌ مطبوعات‌ باید نسبت‌ به‌ عموم‌ مسائل‌ زندگی‌ و تحولات‌ اجتماعی‌ دارای‌ معرفت‌، روشن‌بینی‌ و قدرت‌ تشخیص‌ و روشن‌فکری‌ بیشتری‌ در مقایسه‌ با دیگران‌ باشند و بر همین‌ اساس‌ وظیفه‌ دارند به‌ مردم‌ کشور و جامعه‌ آگاهی‌های‌ لازم‌ را بدهند.

۱۷ مرداد روز پاسداشت تلاش بی‌وقفه انسان‌های آگاهی است که با سلاح قلم در سرزمین آگاهی قدم می‌زنند. خبرنگارانی که به راستی تجسم امانت، مسئولیت، تعهد، دلسوزی و وظیفه اند و وجدان بیدار جامعه و تصویرگر زمان خویشند.

روز خبرنگار، روزی است که با خون نگاشته شد. در این روز، مقدس‌ترین عامل سوگند در کتاب آسمانی، بار دیگر به مظهر درخشش تبدیل شد تا حکایت گر زندگی تابناکِ رهپویانی شود که همواره با قلم، میثاقی جاودانه بسته‌اند و چه خوب است به همین بهانه یاد و خاطره شهید والامقام محمود صارمی و 10 شهید والامقام عرصه رسانه استان قزوین را گرامی بداریم.

بدون شک خبرنگاران، تصویرگران زمان خویش‌ و پرچم‌دار تعهد و وظیفه‌اند که با هدف روایت حقیقت، بیرق بزرگ “آگاهی بخشی” را بر دوش کشیده و با انتشار وقایع و تحلیل های خبری به عنوان پیش‌قراولان عرصه حفظ ارکان نظام و مرزهای فرهنگی، در صف مقدم مبارزه با تهاجم و شبیخون دشمن قرار گرفته و وظیفه پاسداری ‏و حراست از اندیشه ها را بر عهده گرفته اند. ‏‎‏

روز خبرنگار نشان از رسالت خطیر خبرنگاران و اثرگذاران عرصه ‏اطلاع رسانی صحیح و دغدغه مندانه در جنگ نرمی است که دشمن علیه ما به راه انداخته و با سیاه‌نمایی، شانتاژ خبری، عملیات روانی و جنگ رسانه‌ای کمر به تخریب ارزش‌ها و باورهای دینی و انقلابی بسته، در این بین خبرنگاران با مجاهدت خبری و بصیرت‌مداریِ به‌موقع از طریق آگاه‌سازی افکار عمومی، رسالتی بس سنگین را ایفاء کرده و نقش حساسی در آشکار کردن حق و حقیقت، جلوگیری از تحریف واقعیت ها، مقابله‌ همه‌جانبه با شانتاژهای خبری دشمن و ناتوی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و نیز ایجاد وحدت، همدلی و غرور ملی ‏دارند. ‏‎‏

بی شک خبرنگاری حرفه ای محدود نشدنی در بازه زمانی و نقشی پر رنگ در راس اطلاع رسانی و آگاهی بخشیِ یک ملت است و جامعه در تمامی امور و عرصه های خویش، مرهون و مدیون تلاش و کوشش شبانه روزی فعالین این حرفه است .

حماسه آفرینی های خبرنگاران در سالهای پر معنویت دفاع مقدس و تبیین عظمت کار مدافعان حرم و مجاهدت های مجاهدان عرصه های گمنامی و بخصوص در این ماهها نقش شانه به شانه اهالی رسانه و خبر در کنار خانواده گرانمایه و بزرگ بهداشت و درمان در راستای اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی در شرایط کرونایی و نیز ترویج کمک های مومنانه، بر هیچ کس پوشیده نیست؛ هم چنان که جهاد اصحاب خبر در مقابله با تحریم های ناجوانمردانه، تلاش برای رونق و جهش تولید، شکوفایی اقتصاد و بهبود معیشت مردم غیر قابل کتمان است.

این تنها نمونه ای از رشادت های دلیرانه این قشر زحمتکش است . قشری که در جنگ و صلح ، پیروزی و شکست ، تولد و مرگ و شادی و غم در میان امواج سیل، زمین لرزه و … بی هیچ چشم داشتی ، خالصانه و عاشقانه پای کار بوده و هستند .

با این توصیف، سازمان بسیج رسانه استان قزوین تقارن روز خبرنگار امسال، با دهه امامت و ولایت و در نهایت “عید سعید غدیر خم” را ؛ خدمت همه اصحاب و ارباب رسانه و خبر ، صمیمانه تبریک و تهنیت عرض نموده و از خداوند حکیم و رحیم سلامتی و دوام توفیق و رفع مشکلات اقتصادی ، معیشتی و رفاهی این عزیزان را ؛ مسالت می نماید.

آیت الله عابدینی: رسالت خبرنگاران در راستای رسالت انبیاء قرار دارد/ حریت و آزادگی یکی از ارکان مهم شخصیت خبرنگاری است

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در دیدار جمعی از مدیران و خبرنگاران رسانه‌های استان گفت: امام خمینی(ره) فرمودند معلمی شغل انبیاء است، این فرموده ایشان برای خبرنگاران ویژه است چرا که رسالت آنها در راستای رسالت انبیاء قرار دارد و این انتقال پیام‌های الهی به جامعه کار بسیار عظیم و بزرگی محسوب می‌شود.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار جمعی از مدیران و خبرنگاران رسانه‌های استان قزوین که به همت سازمان بسیج رسانه و به مناسبت سالروز شهادت شهید صارمی و روز خبرنگار در شبستان حضرت امیرالمومنین (ع) برگزار شد، اظهار کرد: بررسی غدیر و نحوه رفتار رسول گرامی اسلام(ص) در این واقعه نشان می‌دهد که اگر از منظر حرفه‌ای و شغلی به حوزه خبرنگاری نگاه کنیم، بزرگ‌تر از موضوع غدیر اتفاقی در عالم نداریم.

وی ادامه داد: حضرت در واقعه غدیر بر اساس فرمان الهی که فرمود اگر ابلاغ ولایت را انجام ندهی هیچ کاری انجام نداده‌ای، اصرار داشتند مخاطبان موضوع را به درستی درک کنند و تأکید داشتند حاضران به غائبان و نسل‌های بعدی پیام غدیر را منتقل کنند و این شیوه تبلیغ و کار رسانه‌ای، ماندگاری پیدا کرد.

امام جمعه قزوین تأکید کرد: غدیر و عاشورا با استفاده حداکثری از ظرفیت رسانه‌ای و انتقال درست پیام به نتیجه رسید و اهداف و آرمان‌های دین در این حوزه‌ها بر زمین نماند و اثرگذار شد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با بیان اینکه خداوند پیامبران را نبی معرفی کرده است، تصریح کرد: مؤثرترین خبرها از طریق پیامبران به مردم منتقل شده است و به همین خاطر خداوند آنها را نبی معرفی کرده چرا که حامل پیام‌های عظیم بودند.

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) فرمودند معلمی شغل انبیاء است، این فرموده ایشان برای خبرنگاران ویژه است چرا که رسالت آنها در راستای رسالت انبیاء قرار دارد و این انتقال پیام‌های الهی به جامعه کار بسیار عظیم و بزرگی محسوب می‌شود.

آیت‌ الله عابدینی اضافه کرد: در مقابلِ خبرنگارانی که رسالت تبلیغ و انتقال پیام‌های الهی را برعهده دارند و برای آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی دغدغه دارند، کسانی قرار دارند که دغدغه خبرهای شیطانی دارند و تلاش می‌کنند نشر دهنده بدی‌ها در جامعه باشند و خدا تأکید کرده آنها در دنیا و آخرت کارشان به عذاب کشیده می‌شود.

امام جمعه قزوین تأکید کرد: جنگ بین افرادی که رسالت‌های الهی را دنبال می‌کنند با کسانی که پیرو فرامین شیاطین هستند، هر روز داغ‌تر می‌شود و شاهدیم جهان به سمتی پیش می‌رود که جنگ‌های نظامی به جنگ رسانه‌ای تبدیل می‌شود و کسانی که رسانه‌های قدرتمند داشته باشند در این جنگ پیروز خواهند شد.

وی با تشریح رسالت‌های عرصه خبرنگاری افزود: حریت و آزادگی یکی از ارکان مهم شخصیت خبرنگاری است و اگر امام جمعه و یا خبرنگار هر کدام از حریت و آزادگی بی‌بهره باشند، نمی‌توانند در عرصه خبرنگاری موفق عمل کنند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اضافه کرد: برای حریت و آزادگی لازم است حزب گرایی، قوم و قبیله و جناح گرایی را کنار بگذاریم چرا که اینها عواملی هستند که آزادگی و حریت را از انسان دور می‌کنند.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: بصیرت و خبره بودن یکی دیگر از ارکان عرصه خبرنگاری است و هر چه بصیرت بیشتری داشته باشیم متوجه می‌شویم که چه زمان و کجا باید خبری را منتشر کنیم تا صاحب اثر بیشتر شود.

وی شجاعت را یکی دیگر از ارکان عرصه خبرنگاری مطرح کرد و گفت: خبرنگاری عرصه‌ای است که می‌باید بدون ترس و واهمه وارد آن شد و هر چه بتوانیم ترس و واهمه را از خودمان دور کنیم، به همان اندازه موفق و مؤثر خواهیم بود.

امام جمعه قزوین اظهار کرد: یکی دیگر از ارکان مهم خبرنگاری، صداقت است و هر چه بتوانیم صداقت را تقویت کنیم، فاسد، فاسق و مفسد در جامعه از بین می‌رود و خداوند نیز تأکید کرده است که همواره با صادقان که شاخص‌ترین آنها انبیاء و اولیاء هستند، همراه شوید و این مهم اهمیت صداقت را در نظام دینی نشان می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین به مسأله کرونا و خطرات ناشی از آن نیز اشاره کرد و ضمن تقدیر از خبرنگاران استان بخاطر تلاش‌هایی که در این عرصه انجام داده‌اند، افزود: تلاش کنیم مردم را به رعایت هر چه بیشتر دعوت کنیم و ان‌شاءالله به یاری خدا کرونا را شکست می‌دهیم و شرایط به شرایط عادی باز خواهد گشت.

وی ادامه داد: همان گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند تلاش می‌کنیم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، مراسم محرم را برگزار کنیم تا ضمن برطرف شدن نیازهای معنوی مردم، موارد بهداشتی نیز به صورت کامل رعایت شود.

آیت‌الله عابدینی در پایان گفت: اجازه ندهیم مفسده‌ای زمین بماند و همه دست به دست هم دهیم تا مفاسد از میان بروند و کاری زمین نماند و بخاطر اینکه خداوند به این کار نمره بالایی می‌دهد برای تحقق آن حریص باشیم.

مسئول بسیج رسانه استان قزوین: "تحریف" از دغدغه‌های بزرگ در عرصه رسانه است

مسئول بسیج رسانه استان قزوین گقت: یکی از دغدغه‌های بزرگی که در عرصه رسانه احساس می‌شود؛ بحث تحریف است که البته در بین مجموعه رسانه‌های رسمی و خبرگزاری‌ها به آن معنا بحث تحریف را نداشتیم.

دیدار اصحاب رسانه با فرمانده سپاه استان قزوین ظهر امروز(سه‌شنبه) به همت بسیج رسانه استان به مناسبت هفته خبرنگار در سالن اجتماعات شهید پرویز سپاه قزوین برگزار شد.

محمد کشاورز در این دیدار اظهار کرد: اصحاب رسانه استان قزوین همواره در صحنه‌های حساس در راستای انعکاس رویدادهای مهمی همچون انتخابات، رزمایش مواسات و کمک‌های مومنانه و موضوع کرونا حضور پررنگی داشته و به خوبی ایفای نقش کردند.

وی افزود: خبرنگاران با وجود مشکلات فراوانی که در زمینه‌های مختلف با آن مواجه هستند؛ اما بدون هیچ چشم‌داشتی به دنبال تحقق اهداف و آرمان‌های انقلاب بوده و پیگیر مسائل و مشکلات مردم از مسئولان ذی‌ربط هستند.

مسئول بسیج رسانه استان قزوین با تقدیر از تلاش خبرنگاران دغدغه‌مند انقلابی تصریح کرد: خوشبختانه در استان قزوین هم‌نوایی خوبی در عرصه رسانه و در بین نیروهای انقلابی وجود دارد.

هم‌نوایی خوبی بین نیروهای انقلابی عرصه رسانه در قزوین وجود دارد

کشاورز عنوان کرد: بحث تربیت خبرنگار انقلابی و مطالبه‌گری از مجموعه‌های متولی یکی از مباحث جدی است که بسیج رسانه استان قزوین این موضوع را به جد پیگیری می‌کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: معتقدیم خبرنگاران چشم بینا، گوش شنوا و زبان گویای مردم هستند و مطالبات و خواسته‌های مردم را از مسئولان پیگیری می‌کنند.

وی بیان کرد: یکی از دغدغه‌های بزرگی که در عرصه رسانه احساس می‌شود؛ بحث تحریف است که البته در بین مجموعه رسانه‌های رسمی و خبرگزاری‌ها به آن معنا بحث تحریف را نداشتیم و شاید اندک بوده است.

کشاورز ابراز کرد: متاسفانه فضای مجازی به دلیل ظرفیت‌هایی که دارد ابزاری برای تحقق اهداف شوم دشمنان انقلاب بوده به طوری‌که معاندینی که شاید کیلومترها دور از کشور هستند از این فضا برای جوسازی در کشور سوء‌استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: دشمنان انقلاب و نظام در تلاش برای مسموم کردن فضای رسانه‌ای کشور بوده؛ اما با وجود اینکه پاسخگویی به همه شبهات معاندان کار دشواری است؛ فضای رسانه‌ای کشور با جدیت در این عرصه فعالیت می‌کند.

مسئول بسیج رسانه استان قزوین در پایان گفت: فضای رسانه‌ای استان همواره کمک حال ما بوده و همین امر نویدبخش آن است که اعتقاد جبهه انقلاب در عرصه رسانه خیلی خوب است.

مسئول نماینده ولی‌فقیه در سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین: رسانه‌ها در رفع تحریفات و روشنگری جامعه تلاش کنند

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه صاحب الامر عج قزوین گفت: امروز هم تحریفات زیادی در جامعه اتفاق افتاده است که وظیفه رسانه‌ها و جراید است تا در زمینه آگاه‌سازی و شفافیت فعالیت کنند.

حجت الاسلام علی معبودی ظهر امروز(سه شنبه) در نشست با اصحاب رسانه که به همت سازمان بسیج رسانه استان و به مناسبت گرامیداشت هفته خبرنگار در سالن اجتماعات شهید پرویز سپاه قزوین برگزار شد، ضمن تبریک دهه ولایت اظهار کرد: غدیر اختصاص به یک زمان خاصی ندارد و امتداد امامت و ولایت است، که از اعیاد بزرگ مسلمین محسوب می‌شود که امتداد مسیر برای رسیدن به ظهور امام عصر(عج) است.

وی ضمن تبریک و گرامیداشت هفته خبرنگار افزود: مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشان فرمودند که اگر خط تحریف شکست بخورد، تحریم‌ها هم شکست خواهد خورد؛ لذا در قرآن کریم نسبت به قوم یهود تذکر دادند که اهل تحریف هستند.

مسئول دفتر نماینده ولی‌فقیه در سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین ابراز کرد: در طول تاریخ همواره یهود و صهیونیست به دنبال تحریف بودند که از این رو ضربه‌های زیادی را به بشریت وارد کردند.

معبودی ادامه داد: دشمن به طور مشخص پنج هدف را دنبال می‌کند که اولین هدف ایجاد شبهه است، هدف دوم ایجاد فتنه و هدف سوم مشغول سازی جامعه برای موضوعات فرعی است.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: هدف چهارم دشمن شکست رقیب است و آخرین هدف هم ایجاد انحراف در مسیر هدایت مردم است که مصداق بزرگ آن جریان غدیر است که بزرگترین تحریف در آن اتفاق افتاده است.

وی در پایان تاکید کرد: امروز هم تحریفات زیادی در جامعه اتفاق افتاده است که وظیفه رسانه‌ها و جراید است تا در زمینه آگاه‌سازی و شفافیت فعالیت کنند.

فرمانده سپاه استان قزوین: خبرنگار انقلابی باید در مسیر دغدغه‌های رهبری حرکت کند

فرمانده سپاه استان قزوین گفت: بسیاری از مشکلات کشور ناشی از تحریم و مشکلات بیرونی نیست؛ بلکه بخشی از آن ناشی از سوءمدیریت است که مسئولان باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.

سردار محمد شاهرخی در دیدار با اصحاب رسانه که ظهر امروز(سه‌شنبه) به همت بسیج رسانه استان و به مناسبت هفته خبرنگار در سالن اجتماعات شهید پرویز سپاه قزوین برگزار شد؛ با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عرصه خبر اظهار کرد: امیدواریم خبرنگاران در عرصه‌های مختلف اثربخش و تعیین کننده ارزش‌ها بوده و و در راستای عمق‌بخشی باورها و ارزش‌های محوری حرکت کنند.

وی افزود: خبرنگاران به عنوان قشری از جامعه، رسالت روشنگری را برعهده دارند که البته ممکن است به ذائقه برخی خوش نیاید؛ اما اگر فعالیت فعالان عرصه رسانه مبتنی بر سلامت و رعایت ارزش‌های اخلاقی جامعه باشد، جای نگرانی ندارد.  

فرمانده سپاه استان قزوین تصریح کرد: الزامات پذیرش مسئولیت این است که مسئولان تبعات کارهای خود را هم بپذیرند و صرف اینکه برخی مسائل امنیتی است نباید حریم امنی برای عدم پاسخگویی مسئولان باشد.

وی عنوان کرد: خبرنگاران نباید به برخی اما و اگرها که مانع مطالبه‌گری آنها می‌شود؛ توجه داشته باشند؛ چراکه در غیر این صورت دیگران با هدف ایجاد بدبینی و یاس و ناامیدی نسبت به جامعه و آینده و بهانه کم کاری برخی مسئولان وارد میدان می‌شوند و سوءاستفاده می‌کنند.

شاهرخی تاکید کرد: با بیان مشکلات و پرداختن به مسائل، اشکالات برطرف می‌شود و به طور کلی رسالت یک خبرنگار مسلمانِ انقلابی این است که مسائل را با حساسیت در قالب امر به معروف و نهی از منکر دنبال کند.

وی خطاب به فعالان عرصه رسانه تصریح کرد: شما خبرنگاران وقتی در این چارجوب حرکت کنید دیگر نباید نگرانی داشته باشید؛ چراکه اگر کسی هم اعتراضی داشته باشد شما مستدل و منطقی به آنها پاسخ می‌دهید.

این مقام مسئول عنوان کرد: خبرنگاران باید زبان گویای مردم و آرامش بخش جامعه بوده و مطالبات و خواسته‌ها و مشکلات مردم را انعکاس دهند و به گوش تصمیم گیرنده‌ها و مسئولان برسانند.

وی بیان کرد: خبرنگاران با ایجاد فضای مطالبه‌گری، شرایط مناسب و اطمینان بخشی برای مردم ایجاد می‌کنند و حریم امن و عدم پاسخگویی برخی مسئولان با فعالیت درست اصحاب رسانه از بین می‌رود.

فرمانده سپاه استان قزوین تاکید کرد: بسیاری از مشکلات کشور ناشی از تحریم و مشکلات بیرونی نیست؛ بلکه بخشی از آن ناشی از سوءمدیریت است که مسئولان باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.

وی تصریح کرد: خبرنگاران به عنوان یک عنصر انقلابی و مطالبه‌گر باید فعال باشند و عرصه را برای حضور دشمنان انقلاب خالی نکنند، البته این کار هزینه هم دارد؛ اما چون کار خبرنگاران اصولی بوده و منطق شرعی و قانونی دارد هیچ نگرانی برای آنها نخواهد داشت.

شاهرخی ابراز کرد: جامعه انقلابی که پسوند بسیجی دارند با هدف کسب پاداش الهی و داوطلبانه به این مجموعه پیوسته‌اند؛ خبرنگاران انقلابی نیز باید در مسیر دغدغه‌های رهبری و در جهت تحقق آنها حرکت و مطالبه‌گری کنند.

این مقام مسئول گفت: موضوع تحریف بسیار مهم است و ابعاد گسترده‌ای دارد و پیشنهاد می‌کنم کارگروه‌های مختلفی تشکیل داده و به بررسی جوانب و زمینه‌های مختلف تحریف پرداخته شود؛ چراکه تحریف تبعات سنگینی به دنبال دارد.

دیدار با خانواده خبرنگار شهید حمیدرضا کشاورز مرآت

بمناسبت گرامیداشت هفته خبرنگار جمعی از مسئولین سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین با خانواده خبرنگار شهید حمیدرضا کشاورز مرآت در روستای سیاهپوش بخش طارم سفلی قزوین دیدار کردند.

در این دیدار که عصر روز یکشنبه 12 مرداد ماه با حضور سرهنگ برین معاون اجرایی سپاه استان قزوین، محمد کشاورز مسئول سازمان بسیج رسانه، حسین بروجردی مسئول معاونت روابط عمومی، اکبر باقری فرمانده حوزه امام خمینی(ره) بخش طارم سفلی و جمعی از بسیجیان خبرنگار انجام شد، سرهنگ برین با اشاره به یادآوری سالروز شهادت شهید صارمی و نامگذاری این روز به عنوان روز خبرنگار، افزود: شهیدان سر فصل زندگی هستند و امیدواریم هم چون قبل، سرمشق هم باشند.

حمزه برین گفت: امروزه با توجه به تهاجم فرهنگی دشمن و حمله به ارزش ها، توجه به خانواده شهدا و پاسداشت اسقامت آنان به یک ضرورت مهم برای مقابله با دشمن در جبهه فرهنگی تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: شهدای والامقام کشورمان بهترین الگو برای فرزندان و نسل امروز و فردای ایران اسلامی هستند که باید با الگوگیری از راه و هدف شهدای والامقام بتوانیم جوانانی متدین و دین‌دار را در مملکت اسلامی تربیت کنیم.

محمد کشاورز مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین نیز با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای رسانه در هفته خبرنگار گفت: معرفی شهید شاخص خبرنگار در سازمان بسیج رسانه به جهت آشنایی بیشتر اصحاب رسانه استان‌ با زندگی شهدا انجام می‌شود، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نزدیک شدن جامعه به ویژه نسل جوان با اهداف والای شهدا از مهمترین اهداف اجرای این سنت پسندیده است.

کشاورز گفت: امسال شهید حمیدرضا کشاورز مرآت که در دوران تحصیل مدتی خبرنگار روزنامه اطلاعات در تهران بودند به عنوان شهید شاخص سازمان بسیج رسانه استان قزوین انتخاب و معرفی شده است و امروز بمناسبت گرامیداشت سالروز تولد این شهید بزرگوار در آستانه روز خبرنگار دیدار با خانواده محترم برگزار می شود.

مسئول سازمان بسیج رسانه با تاکید بر لزوم حفظ دستاوردهای شهدا بویژه شهدای عرصه قلم، اظهار کرد: ما باید در مسیر آگاهی رسانی به جامعه همچون شهدا عمل کنیم و با تاسی از این عزیزان امید، نشاط و سرزندگی و در یک کلام اخبارخوب و امیدبخش را به جامعه اسلامی مان منتقل کنیم.

مادر بزرگوار شهید نیز در سخنانی از حضور مسئولین سپاه قزوین و خبرنگاران که موجب زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهید کشاورز شد، تشکر کرد و گفت: مهربانی، صداقت، دستگیری از نیازمندان و خوب بودن در هر شرایطی از ویژگی های مهم شهید حمید بود که امیدوارم همه جوانان این موارد را رعایت و احترام به دیگران و پدر و مادر را در دستور کار قرار دهند.

در پایان و پس از بیان خاطرات شهدا از زبان پسرعمو و خواهر بزرگوار شهید، با اهدای لوح تقدیر از خانواده شهید تقدیر به عمل آمد.

لازم به ذکر است شهید حمیدرضا کشاورز مرآت خبرنگار افتخاری روزنامه اطلاعات بود که در 27 فروردین ماه سال ۶2 در منطقه عملیاتی فکه به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

رسانه‌ها نقش خطیری در زمینۀ کمک مؤمنانه برعهده دارند

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی، در بازدید از سازمان بسیج رسانه عنوان کرد: رسانه‌ها نقش خطیری در زمینهٔ مواسات و همدلی مؤمنانه داشته و دارند و با به تصویر کشیدن زمینه‌های همدلی در روزهای سخت باعث شدند که مردم ما به داد یک‌دیگر برسند که این امر بسیار ارزشمند است.

رسانه‌ها نقش خطیری در زمینۀ کمک مؤمنانه برعهده دارند

فاطمه محمدبیگی، نمایندهٔ مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در بازدید از سازمان بسیج رسانه به‌مناسبت گرامیداشت هفتهٔ خبرنگار اظهار کرد: رسانه‌ها در این ایام رسالت سنگینی بر عهده دارند، زیرا رسانه‌ها ضمن تعیین و تأمین ذائقهٔ مردم، وظیفهٔ جریان‌سازی و آگاه‌سازی جامعه را نیز بر عهده دارند.

وی افزود: طبیعتأ اگر رسانه‌ای نام بسیج را نیز در کنار خود داشته باشد، رسالت سنگین‌تر و مهم‌تری بر عهده دارد، زیرا پاسداری از ارزش‌های انقلاب یکی از مهم‌ترین وظایف بسیج رسانه است.

محمدبیگی ضمن اشاره به رشادت‌ها و ایثارگری‌های شهیدان آوینی و صارمی به‌عنوان اسوه و نماد بسیجیان رسانه برای خبرنگاران عنوان کرد: شهیدان آوینی و صارمی برای رساندن اخبار واقعی و شفاف جانشان را فدا کردند و آرمان‌های بزرگی در سر داشتند، ما نیز وظیفه داریم این آرمان‌ها را پاس بداریم.

این مسؤول ضمن تشکر ویژه از سازمان بسیج رسانه جهت مواجههٔ به‌موقع و مناسب با اخبار گوناگون، بیان کرد: لازم است در جهت‌گیری‌های رسانه‌ای اخبار امیدبخش به مردم مخابره شود، اخباری که اهداف انقلاب اسلامی را تبیین می‌کنند و از جهت‌گیری‌های جناحی، حزبی و گروهی پاک هستند و ارزش‌های انقلاب اسلامی را به‌صورت واقعی به مردم نشان می‌دهند.

نمایندهٔ مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها باید به‌موقع اخبار هشدار دهنده را به مردم بدهند؛ مانند اطلاع‌رسانی در رابطه با کرونا تا بتوانیم جلوی مضرات آن‌را بگیریم، به‌موقع نیز باید اخبار امیدبخش به مردم مخابره شود، اما در حالت کلی خوب است که عمدهٔ اخبار ما طبق فرمایش مقام معظم رهبری خبرهای خوب، مفید و امیدبخش باشند.

وی ادامه داد: آن‌چه که رسانه‌ها منتشر می‌کنند، اگر واجد امیدبخشی به جامعه و ایجاد تحرک و انگیزه در مردم باشد از ارزش والاتری برخوردار است، زیرا ممکن است مخاطب با شنیدن یک خبر امیدبخش و انگیزه‌بخش به این فکر بیفتند که برای مثال یک کار تولیدی راه‌اندازی کرده و خدمتی به جامعه بکنند.

محمدبیگی به نقش رسانه‌ها در مواسات و همدلی مؤمنانه اشاره کرده و تصریح کرد: در این ایام رسانه‌ها نقش خطیری در زمینهٔ مواسات و همدلی مؤمنانه داشته و دارند و با به تصویر کشیدن زمینه‌های همدلی در روزهای سخت باعث شدند که مردم ما به داد یک‌دیگر برسند که این امر بسیار ارزشمند است.

وی تأکید کرد: اگر رسانه‌ها نبودند که این همدلی‌ها و ایثارگری‌های مردم را نشان دهند چه کسی می‌توانست این اخبار را به مردم برساند و در دل آنان انگیزهٔ همدلی را زنده کند؟

این مسؤول اذعان داشت: ما از اصحاب رسانهٔ استان تشکر ویژه داریم که ما را به‌عنوان یک بسیجی در کنار خادمان ملت می‌بینند، بنده همواره بسیج را خانهٔ خود می دانم و بسیج رسانه را به‌عنوان همکار و همراه خود تلقی می‌کنم، زیرا همهٔ ما رسالت مشترکی داریم و آن به ثمر رساندن آرمان‌های انقلاب اسلامی است که هر یک موظفیم در هر جایگاهی که هستیم به این رسالت خطیر جامهٔ عمل بپوشانیم.

عدم پاسخگویی برخی مدیران به رسانه‌ها یکی از مهم‌ترین مشکلات خبرنگاران است

رئیس سازمان بسیج رسانه از عدم پاسخگویی برخی از مدیران و مسؤولان استان به رسانه‌ها گلایه کرد و گفت: یکی از مشکلات اهالی رسانه در استان کم توجهی برخی مدیران دولتی به این قشر و عدم پاسخگویی به مطالبه‌گری رسانه‌ای‌ها است.

عدم پاسخگویی برخی مدیران به رسانه‌ها یکی از مهم‌ترین مشکلات خبرنگاران است

محمد کشاورز رئیس سازمان بسیج رسانه استان قزوین، در بازدید فاطمه محمدبیگی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی از سازمان بسیج رسانه، عنوان کرد: رسانه‌ها یکی از اصلی‌ترین ابزار آگاهی بخشی به جامعه هستند و به‌ویژه امروز که ما درگیر جنگ رسانه‌ای هستیم، آن‌ها پیشقراولان عرصه فرهنگی و خط مقدم ما محسوب می‌شوند.

کشاورز گفت: قاطبه اهالی رسانه استان مؤمن به اصول انقلاب هستند و در مناسبت های ملی و مذهبی با قلم خود به دفاع از انقلاب و تبیین آرمان‌های مقدس امام(ره) و مقام معظم رهبری می‌پردازند.

وی با اشاره به انسجام نیروهای رسانه‌ای در استان قزوین، عنوان کرد: به مددالهی ما از نظر خبرنگاران حرفه‌ای در استان قزوین وضعیت خوبی داریم و می‌توان روی توان خبرنگاران متعهد، بسیجی و متخصص در هر حالتی حساب کرد.

رئیس سازمان بسیج رسانه استان قزوین با اشاره به تلاش رسانه‌ها در روزهای سخت کرونایی و در مسیر آگاهی رسانی به جامعه عنوان کرد: با مصوبۀ شورای اطلاع‌رسانی استان، سازمان بسیج رسانه به‌عنوان دبیرخانۀ جشنوارۀ رسانه‌ای سیمرغ‌های سپیدبال انتخاب شد، این جشنواره با موضوعیت مقابله با ویروس کرونا و جریان‌سازی جهت کمک‌های مؤمنانه و نیز تجلیل از تلاش‌های اصحاب رسانه برگزار شد.

وی عنوان کرد: در این جشنواره که با حمایت مالی دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری قزوین و نیز مشارکت روابط عمومی استانداری، خانه مطبوعات و انجمن صنفی برگزار شد، ۲۷۶ اثر حرفه‌ای از طرف ۷۶ خبرنگار استان ارائه شد که داوری آن صورت گرفته و به زودی در حاشیه یکی از جلسات شورای اطلاع‌‎رسانی استان از برگزیدگان آن تجلیل به عمل خواهد آمد.

کشاورز شیوع بیماری کرونا را دارای آسیب برای مشاغل فرهنگی و به‌ویژه رسانه‌ها خواند و عنوان کرد: متأسفانه خبرنگاران به دلیل عدم برخورداری از مزایای شغلی اولیه، دچار مشکلات فراوانی شدند که این امر همکاری نمایندگان مجلس و مدیران اجرایی استان را برای حل مشکلات آن‌ها می‌طلبد.

رئیس سازمان بسیج رسانه از عدم پاسخگویی برخی از مدیران و مسؤولان استان به رسانه‌ها گلایه کرد و گفت: یکی از مشکلات اهالی رسانه در استان کم توجهی برخی مدیران دولتی به این قشر و عدم پاسخگویی به مطالبه‌گری رسانه‌ای‌ها است.

علیرغم تأکیدات مستمر مسؤولین نظام، کشور و حتی مدیران ارشد دولت در استان مبنی بر پاسخگو بودن مدیران و تعامل بیش از پیش آن‌ها با اصحاب رسانه به‌عنوان چشمان بینا و گوش‌های شنوا و زبان‌های گویای جامعه ولی متأسفانه این اتفاق در حد قابل قبول نیست.

وی گفت: با توجه به نزدیکی هفته دولت انتظار این است که از طرف آقای استاندار یا رئیس شورای اطلاع رسانی استان تذکرات و دستورات لازم در این زمینه صادر شود.