پیشنهاد ایجاد «شورایاری رسانه» در قزوین

یک عضو شورای شهر قزوین با اشاره بر لزوم احیای شورایاری‌ها در قزوین گفت: یکی از شورایاری‌هایی که باید موردتوجه قرار بگیرد «شورایاری رسانه» است، اصحاب رسانه در بین مردم حضور داشته و به مسائل و مشکلات مختلف محلات اشراف دارند از طرفی همواره در کنار مسئولان هستند و در خصوص پروژه‌ها آگاهی دارند بنابراین شورایاری رسانه می‌تواند در حل مشکلات شهری بازوی قدرتمندی برای شورای شهر باشد.

فاطمه اشدری در جلسه کانون خواهران بسیج رسانه استان قزوین که با محوریت بسیج و مطالبه‌گری در موضوعات شهری با حضور خبرنگاران بسیجی قزوین برگزار شد، با اشاره به هفته بسیج تصریح کرد: بسیج کلمه با ابهتی است که همواره در خط مقدم جبهه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی قرار دارد.

وی افزود: در ایام کرونا که اغلب مردم با مشکلات معیشتی روبه‌رو بودند، بسیج در قالب بسیج محلات، بسیج دانشجویی و… با بسته‌های کمک مؤمنانه به کمک مردم آمد، بسیجی‌ها سعی کردند گرفتاری‌های مربوط به حوزه معیشت را رفع کنند، درواقع بسیج می‌تواند با درنظر گرفتن کرامت انسانی مردم گام‌های بلندی بردارد.

این عضو شورای شهر قزوین با اشاره به استفاده از ظرفیت نخبگان و متخصصان در مدیریت شهری، اظهار کرد: در دوره چهارم شورای شهر، کارگروه قزوین ۲۰+ باهدف استفاده از ظرفیت نخبگان در پروژه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت آغاز به کارکرد، این کارگروه در شورای دوره پنجم به کارگروه شمس باهدف هم‌افزایی نخبگان با مدیران شهری در امتداد کارگروه قزوین ۲۰+ تغییر نام پیدا کرد.

وی بیان کرد: شورای ششم نیز مرکز پژوهش و تحقیق شهرداری را ایجاد کرده است که هیئت‌مدیره آن مشخص‌شده و مسئول مرکز پژوهش رئیس شورای شهر است، در این مرکز افراد متخصص به‌عنوان عضو مرکز پژوهش انتخاب می‌شوند و امیدواریم که اقدامات اساسی در این حوزه صورت بگیرد؛ ما تلاش کردیم بر اساس تجارب افراد کار کنیم، در این مرکز با شکل علمی دادن به جریان، مطالعات لازم انجام می‌شود و برای نیازهای شهر و زیرساخت‌هایی که لازم است پیشنهادهایی ارائه خواهد شد.

اشدری در ادامه با اشاره به مشکلات نواحی منفصل شهری، تأکید کرد: نواحی منفصل شهری مانند ناصرآباد و مشعلدار سال‌ها شرایط روستایی داشتند و نمی‌شود یک‌باره امکانات شهری در آنجا ایجاد کرد، این مناطق بافت روستایی دارند درحالی‌که از آن‌ها عوارض شهری مطابق ماده ۱۰۰ گرفته می‌شود؛ درحالی‌که عوارض ساخت روستایی در کمیسیون ۹۹ تعیین می‌شود، تلاش کردیم عوارض مربوط به مناطق منفصل را به حداقل برسانیم و از سوی دیگر خدمات اولیه ارائه شود.

وی یادآور شد: وزارت کشور هنوز تعریفی برای نواحی منفصل شهری و بافت جدید ارائه نکرده است درحالی‌که باید درآمدی برای آن‌ها در نظر گرفته شود، این مناطق پیش‌ازاین روستا بودند و حالا شهر شده‌اند؛ وزارت کشور باید هزینه‌ای که به دهیاری اختصاص می‌داد را به بودجه شهر اضافه کنند تا به نواحی منفصل شهری برسد.

فرهنگسرا باید ضمیمه مساجد شود

این عضو شورا خاطرنشان کرد: بر اساس تعداد جمعیت از ارزش‌افزوده می‌توان برخوردار باشیم، اما این میزان به‌قدری نیست که از حالت روستایی به شهری برسد و بتوانیم زیرساخت را فراهم کنیم؛ از طرفی مردم در این نواحی به دنبال مسائل فرهنگی هستند به‌طوری‌که قبل از درخواست آسفالت، به دنبال تأسیس فرهنگسرا هستند، این برای ما بسیار ارزشمند است که مردم‌ دوست دارند از خدمات فرهنگی و هنری استفاده کنند.

وی بیان کرد: وقتی منطقه‌ای جزو شهر شد باید فرهنگ شهروندی در آن رواج پیدا کند و ما نیز باید گام‌های اصلی را در این حوزه برداریم، مساجد می‌توانند بهترین مرکز آموزش شهروندی باشند و خواسته‌های فرهنگی را برآورده کنند، در هر منطقه که فرهنگسرا ایجاد می‌کنیم باید فرهنگسرا را با نظارت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری ضمیمه مساجد کنیم.

اشدری اظهار کرد: گاهی اوقات پیمانکاران فرهنگی برنامه‌هایی در محلات برگزار می‌کنند که باعث ناراحتی خانواده‌های محله می‌شود بنابراین نیاز است نظارت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری و مسجد را در کنار هم داشته باشیم و برنامه‌های فرهنگی متناسب با فرهنگ هر محله بومی‌سازی شود، در گام اول این امر در فرهنگسرا و مسجد سنجیده اجرایی خواهد شد؛ با همکاری مساجد و فرهنگسراها اتفاق خوبی خواهد افتاد.

وی تأکید کرد: مساجد ازلحاظ آموزش اعتقادی قوی هستند ولی در موقعیت خاص می‌شود از فرهنگسرا استفاده کرد، نیاز تربیتی است که بچه‌ها به‌روز باشند بنابراین لازم است فرهنگسرا نیز داشته باشیم اما برنامه‌ها باید بومی و منطبق با فرهنگ محله باشد.

احیای شورایاری‌ها

این عضو شورای شهر تصریح کرد: در دوره پنجم شورا، شورایاری حذف شد ما به‌منظور تقویت و احیای شورایاری جلسات مختلفی برگزار کردیم، وزارت کشور شورایاری را حذف کرده است و دیگر در تعریف وزارت کشور شورایاری جایی ندارد اما ما تصمیم داریم شورایاری را با نگاه مشاوران تخصصی ایجاد کنیم، درواقع تلاش می‌کنیم با حضور و مشارکت مردم به محلات رسیدگی کنیم.

وی تأکید کرد: بعد از احیای شورایاری‌ها، شورایاری بانوان نیز تشکیل می‌شود، در هر شورایاری حداقل 2 خانم حضور دارند که با حضور همه خانم‌ها در یک گروه، شورایاری بانوان را تشکیل می‌دهیم تا با کمک یکدیگر مسائل مربوط به زنان را در محلات احصا و رسیدگی کنند و در قالب یک شورایاری همفکری کنند.

اشدری خاطرنشان کرد: یکی دیگر از شورایاری‌هایی که باید موردتوجه قرار بگیرد شورایاری رسانه است، اصحاب رسانه در بین مردم حضور دارند و به مسائل و مشکلات مختلف محلات اشراف دارند از طرفی همواره در کنار مسئولان هستند و در خصوص پروژه‌ها آگاهی دارند بنابراین شورایاری رسانه می‌تواند در حل مشکلات شهری بازوی قدرتمندی برای شورای شهر باشد.

وی تأکید کرد: آگهی پیمانکاری شهرداری نیز باید به‌طور عادلانه به رسانه‌ها اختصاص داده شود، در حال حاضر مناقصه‌ها و مزایده‌ها و کلیه آگهی‌ها در رسانه‌های خاصی منتشر می‌شود که برخی حتی ۴۰ نسخه چاپی هم ندارند، این در حالی است که همه مردم حتی افرادی که در روستا هستند باید نسبت به فراخوان‌های شهرداری آگاه شوند، گاهی اطلاع‌رسانی صورت نمی‌گیرد و می‌گویند فقط یک یا ۲ پیمانکار اعلام آمادگی کردند و همین امر باعث ایجاد رانت و فساد می‌شود.

این عضو شورای شهر یادآور شد: عدم اطلاع‌رسانی به معنای کم‌کاری رسانه نیست بلکه رسانه را در جریان کار قرار نداند و اجازه ندادند که شفاف‌سازی صورت بگیرد، شورای شهر، شورای شهرداری نیست و باید برای بهبود وضعیت مردم تلاش کند و در این میان بایدشفاف‌سازی صورت بگیرد، در حال حاضر نیز در کمیسیون عمران و شهرسازی لایحه‌ای که در صحن مطرح می‌شود باید پیوست روزنامه داشته باشد، اگر شورایاری رسانه وارد موضوع داخلی شهرداری شود باید پاسخگو باشیم.

بازارچه هنر و تجربه زنان، جمع‌آوری نمی‌شود

اشدری در ادامه با اشاره به بازارچه دستاوردهای زنان هنرمند و سرپرست خانوار قزوین، یادآور شد: تصمیمی بر جمع‌آوری بازارچه نداریم، می‌توان در چیدمان غرفه‌های موجود تغییراتی ایجاد کرد مثلاً آن‌ها را به سمت خیابان بگذاریم و از فضای ایجادشده در پشت بازارچه برای پارکینگ مشتریان و صاحبان غرفه استفاده کنیم، این بازارچه بنگاه اقتصادی کوچکی است که نمای اولیه آن درست نیست و باید اصلاح شود.

وی بیان کرد: روشنایی بازارچه را باید تأمین کنیم، در حال حاضر مشکل اصلی بازارچه سیستم گرمایشی و سرمایشی است که از ابتدا برای آن تعریف‌ نشده است؛ از طرفی واگذاری غرفه‌ها سازوکار درستی ندارد بنابراین تصمیم بر این شد که آیین‌نامه اصلاح شود، همچنین پیشنهاد می‌شود در تمامی پارک‌ها فضایی برای بازارچه بانوان دیده شود که در این میان پارک بانوان که متعلق به بانوان است در اولویت قرار دارد.

برگزاری مسابقه تنیس برای اصحاب رسانه قزوین

به همت سازمان بسیج رسانه استان قزوین یک دوره مسابقه تنیس روی میز ویژه اصحاب رسانه قزوین برگزار شد.

همزمان با گرامیداشت هفته مبارک بسیج به همت سازمان بسیج رسانه استان قزوین یک دوره مسابقه تنیس روی میز ویژه اصحاب رسانه قزوین در سالن تنیس مجموعه ورزشی الغدیر قزوین برگزار شد.

در انتهای این مسابقه محسن یوسف‌زاده، سینا برزگر و محمدرضا جباری به‌ترتیب رده‌های اول تا سوم این مسابقات را به خود اختصاص دادند.

اکران اختصاصی فیلم«منصور» برای اهالی رسانه قزوین

فیلم«منصور» در سینما بهمن قزوین برای اهالی رسانه قزوین به نمایش گذاشته شد.

فیلم «منصور» عصر روز شنبه مصادف با 29 آبان برای اهالی رسانه قزوین در سینما بهمن قزوین به نمایش گذاشته شد و خبرنگاران در این برنامه حضور پیدا کردند.

«منصور» فیلمی به کارگردانی و نویسندگی سیاوش سرمدی و تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی محصول سال ۱۳۹۸ است. این فیلم در سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور دارد. این فیلم به روایت از زندگی منصور ستاری می‌پردازد.

برگزاری ویژه‌برنامه ورزشی گرامیداشت هفته بسیج در قزوین

کانون خواهران بسیج رسانه به‌مناسبت گرامیداشت هفته بسیج ویژه برنامه ورزشی برگزار می‌کند.

کانون خواهران بسیج رسانه به‌مناسبت گرامیداشت هفته بسیج ویژه برنامه ورزشی در بخش‌های دارت، پرتاب حلقه، طناب‌کشی و آمادگی جسمانی برگزار خواهد کرد.

این برنامه ساعت 10روز پنج‌شنبه مصادف با چهارم آذر ماه به آدرس، فلکه دوم کوثر، بلوار انقلاب، خیابان بلال حبشی، کوچه جنت، سالن ورزشی جنب بوستان برگزار خواهد شد.

رسانه‌ها باید دارای روحیه انقلابی، مردم محور و مطالبه‌گر باشند

نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی گفت: رسانه‌ها و خبرنگاران باید دارای روحیه انقلابی، مردم محور و مطالبه‌گر باشند تا اثرگذاری لازم را در جامعه از خود برجای بگذارند.

دکتر فاطمه محمدبیگی بعد از ظهر سه شنبه در همایش بسیج تجلیِ کار مجاهدانه و خدمت صادقانه که به همت سازمان بسیج رسانه استان قزوین برگزار شد اظهار کرد: وظیفه ما نشان دادن چهره واقعی بسیج است و باید بدانیم که بسیج محصور به زمان و برای تنها امروز نیست.

او افزود: توجه به ارزش های اسلامی و انقلابی، ایجاد امید و نشاط در جامعه و مطالبه گری در جهت توجه به مسایل و مشکلات مردم بدون سیاه نمایی از ویژگی های مهم رسانه ها و خبرنگاران بسیجی است.

وی با بیان اینکه امروز علی لندی‌ها ادامه دهنده راه بسیجیان و شهیدانی همچون بهنام محمدی هستند، اضافه کرد: نوجوانانی همچون علی لندی نشان داده‌اند که نسل جدید ما نیز نسل امید هستند.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گام دوم انقلاب هستیم و باید قدمهای بلندی را در این مرحله از انقلاب برداریم اذعان کرد: حرکت به سمت تحقق تمدن نوین اسلامی که فرمان مقام معظم رهبری است گام بلندی است که باید در این مرحله با کمک همدیگر برداریم.

وی با بیان اینکه یکی از فرازهای گام دوم سبک زندگی ایرانی و اسلامی است تاکید کرد: هرکسی باید نقش خود را در تحقق این بیانیه و گام دوم ایفا کند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طبق تعریف مقام معظم رهبری بسیجی باید نقش خود را در زمان و عصر خود پیدا کند، تاکید کرد: خانواده به عنوان محور قانونگذاری نقطه مغفولی بود که در ۲۰ سال اخیر در روند قانون گذاری کشور مغفول مانده بود و بر همین اساس تلاش کردیم تا در دور جدید مجلس به این موضوع توجه ویژه شود.

وی با اشاره به اینکه قانون باید از شعار به عمل تبدیل شود عنوان کرد: با توجه به اینکه مسئله خانواده و جمعیت مدت‌ها در مجلس مغفول مانده بود امروز و در این مجلس تصویب شده و به مرحله اجرا رسیده است که امیدواریم این قانون بدرستی اجرا شود و اثرات خوب آن را از جمله رشد و پویایی جمعیت و اقتدار بیشتر کشور ببینیم.

وی اظهار داشت: یکی از تاکیدات این قانون حمایت ویژه از خانواده هایی است که علاقه مند به بچه دار شدن هستند اما به دلایل مختلف نتوانسته اند پدر و مادر شدن را تجربه کنند.

این مسئول گفت: برخی از سازمان‌های بین‌المللی طرح جوانی جمعیت را فرآیند ضد حقوقی و ضد آزادی زن دانستند اما واقعیت امر این است که ارائه خدمات بهداشت و افزایش تسهیلات سلامت برای جامعه جزئی از الزامات است و هرچقدر افراد بخواهند به استکبار خود اصرار ورزند ما نیز بر حقوق خود پافشاری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه وظیفه رسانه شناسایی دقیق نظام مسائل است ادامه داد: رسانه امروز ملزم است تا به مسائلی نظیر آب، آب‌خیزداری، بهربرداری از آب‌های سطحی و محرومیت‌زدایی بپردازد اما در مطالبات خود باید به این نکته توجه داشته باشد که مطالبه‌گری با حق‌الناس و قانون‌شکنی همراه نیست.

وی اظهار داشت: رسانه ها باید با کارکرد درست خود به پیشبرد اهداف انقلاب و نظام کمک کنند و با تحلیل های خود به مسوولان برای حل مشکلات و تصمیم گیری مناسب کمک کنند.

این مسئول امیدآفرینی را از دیگر وظایف اصحاب رسانه دانست و عنوان کرد: ما از مسائلی نظیر سوءمدیریت، رانت و فساد کوتاه نمی‌آییم.

وی با اشاره به اینکه فرصت شغلی نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است افزود: بحران هویت، کهنسالی و کمبود آب از جمله مسائلی است که ما در طی سال‌های اتی با آن مواجه خواهیم شد و بهتر است از حالا برای این مسائل دنبال راه حل باشیم.

محمدبیگی با بیان اینکه امروز مساله حفاظت از آب و خاک از موضوعات مهم استان به شمار می رود،افزود: باید به مساله آب در رسانه ها به شکل جدی پرداخته شود و مطالبات مردمی در این خصوص و ضرورت اختصاص اعتبارات لازم برای اجرای طرح های آبخیزداری و صیانت از آب و تامین آن مطرح شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اگر آب نداشته باشیم حیات نداریم و بدون آن امکان پیشرفت و توسعه نخواهیم داشت.

محمدبیگی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان باید در اولویت کارها قرار بگیرد،اظهار داشت: برای کمک به اشتغالزایی جوانان باید شاهد توسعه فرهنگ مهارت آموزی باشیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایطی که میهن اسلامی ما در شرایط دشوار اقتصادی قرار دارد، اصناف و عمده فروشان باید مراعات حال مردم را در نظر داشته باشند.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان با بیان اینکه انتظار داریم خیلی از شعارهای دولت انقلابی در قالب نماد نمانده و تبدیل به عملیات‌های جدی بشود، ادامه داد: انتظار داریم ظرفیت‌های بالقوه ای که تا به امروز به کار تبدیل نشده بود به پروژه‌هایی بزرگ و ماندگار تبدیل شود.

وی با بیان اینکه استاندار جدید باید به دنبال شناخت از اقوام استان باشد، تاکید کرد: ارتباط با فعالان و نخبگان استان قزوین از دیگر کارهایی است که باید در دستور کار قرار بگیرد.

محمدبیگی تصریح کرد: رعایت بحث عدالت، محرومیت زدایی و رفع تبعیض مخصوصاً در نقاط محروم باید سرلوحه کار استاندار جدید باشد.

وی با تاکید بر اینکه مبارزه با فسادهای سازمان یافته، مبتنی بر رانت و ویژه خواری باید مورد توجه استاندار جدید قرار بگیرد تاکید کرد: مردم قزوین از اینکه مدیران، بزرگان، نخبگان و جوانان این استان که ثروت و سرمایه‌هایی بزرگ هستند مورد استفاده قرار نمی‌گیرند خسته شده‌اند.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک گفت: استفاده از نیروی انسانی نخبه و بومی استان باید در تمام سطوح استان مورد استفاده قرار بگیرد تا باعث ایجاد امید در دل مردم استان شود.

وی اظهار کرد: استاندار قزوین فارغ از جناح بندی و بازی‌های سیاسی، مدیران نالایق و مسئولین متخلف را هرچه سریع‌تر کنارگذاشته و جایگزین آنها را معرفی کند.

محمدبیگی در پایان یادآور شد: برخورد با مدیران ناتوان به معنای ندیدن زحمات مدیران توانمند و کارآمد دولت گذشته نیست و بدون شک این دست از مدیران که دلسوزانه در کنار مردم بودند باید تقویت و مورد استفاده قرار بگیرند.

مسابقه کتابخوانی بسیج شجره طیبه

برگزاری مسابقه کتابخوانی با مشارکت سازمان بسیج رسانه و ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوين
بمناسبت گرامیداشت هفته مبارک بسیج و در راستای افزایش سرانه مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی مسابقه‌ کتابخوانی از کتاب “شجره طیبه بسیج” ویژه‌ی اهالی رسانه و مطبوعات برگزار می گردد. علاقه مندان میتوانند با مراجعه به تارنمای ستاد به آدرس : qazvin.atabat.org نسبت به ثبت نام و شرکت در مسابقه اقدام نمایند.
شرکت کنندگان می‌توانند از تاریخ شنبه ۲۹ آبان ماه تا پایان هفته بسیج با مراجعه به سایت ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین در مسابقه شرکت کرده و از لینک atabat.org/fa/forms/61 نرم افزار اندروید کتاب شجره طیبه بسیج را دانلود نموده و مطالعه نمایند.
جوایز: به سه نفر برتر مسابقه ، سنگ نگین و تربت مطهر حرم امام حسین علیه السلام
لینک شرکت در مسابقه atabat.org/fa/forms/61