حفظ امنیت و آبرو خط قرمز رسانه‌ها باشد

دومین نشست اخلاق و رسانه در سال 98 به همت سازمان بسیج رسانه استان قزوین، شامگاه روز یکشنبه 27 مرداد ماه با حضور جمعی از مدیران، سردبیران و خبرنگاران خبرگزاری ها و مطبوعات قزوین در دفتر آیت الله اسلامی نماینده محترم مردم استان در مجلس خبرگان رهبری برگزار شد .

نماینده مردم قزوین در مجلس خبرگان رهبری ضمن تبریک فرارسیدن عید سعید غدیر خم، گفت: عید غدیر یکی از بزرگ ترین اعیاد مسلمانان است و همه باید در جهت جهانی سازی فرهنگ غدیر تلاش کنیم. وی افزود: غدیر تنها یک واقعه تاریخی نیست، بلکه حلقه اتصال رسالت با امامت است که جایگاه ویژه ای نزد مسلمانان دارد.

امام جمعه تاکستان گفت: وقتی خداوند انسان را خلق کرد، از فرشتگان خواست تا در مقابل او کرنش و سجده کنند؛ چون انسان مفتخر است که خداوند از روح خود در او دمیده است.

آیت‌الله اسلامی عنوان کرد: در خمیرمایه انسان دو عنصر ظلمت و نور وجود دارد که در تضاد باهم است، درواقع حاکمیت الله و شیطان در نفس انسان همواره در جنگ و تقابل هستند و انتخاب هرکدام نتیجه‌ای متفاوت دارد، یکی خلیفه‌الله می‌شود و دیگری در مقام اسفل‌السافلین قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: انبیاء آمده‌اند تا بگویند صراط مستقیم و ملکوت آسمان کجاست اما هیچ‌کدام به جبر کسی را به‌سوی الله نمی‌خوانند بلکه راه را نشان می‌دهند و انسان خود انتخاب می‌کند؛ در حقیقت رسالت و بعثت برای یاری انسان در مسیر صراط مستقیم است.

آیت الله اسلامی در ادامه ضمن قدردانی از تلاش اصحاب رسانه، به نقش صاحبان قلم و رسانه در عصر کنونی اشاره و بیان کرد: امروز خبرنگاران به خوبی در برابر هجمه های دشمنان ایستادگی نموده و به عنوان یک رزمنده و ایثارگر خط مقدم جبهه جنگ نرم، دستاوردها و پیشرفت های انقلاب اسلامی را در تمامی بخشها از طریق رسانه خود به خوبی انعکاس وبه جامعه بین المللی نشان می دهند.

وی با بیان اینکه این “خبر” و “پیام رسانی” بود که واقعه عاشورا را برای نسل های بعد حفظ کرد، تاکید کرد: واقعه عاشورا توسط امام حسین (ع) بنا نهاده شد اما خبر و تمامی جزئیات آن توسط امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) به عنوان پیام رسانان آن زمان منتشر شد.
 امام جمعه تاکستان  ادامه داد: تمامی وقایع کربلا که امروز جز به جز آن در تاریخ نیز ثبت شده و امروز به ما رسیده و از آن مطلع شده‌ایم حاصل پیام رسانانی هستند که امروز از آن به خبرنگار یاد می شود.
وی با اشاره به مولفه امنیت، تصریح کرد: اخبار طبقه بندی شده باید همواره حفظ شود و از انتشار اخباری که خدای ناکرده جامعه را زیر سوال می‌برد باید برحذر باشیم.

نماینده مردم استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به شباهت کار خبرنگاری به رسالت انبیاء، خطاب به خبرنگاران حاضر در این نشست گفت: باید قدر فعالیت در این حوزه را بدانید و با اخبار و آگاهی بخشی به مردم زمینه ارتقای جامعه اسلامی را در همه ابعاد فراهم کنید.

نماینده مردم استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اصحاب رسانه دو مورد حفظ آبرو و امنیت را موردتوجه جدی قرار دهند، گفت: خبرنگاران اخباری را منعکس نکنند که امنیت ما را زیر سؤال ببرد و از سوی دیگر توجه به حفظ آبروی انسان‌ها در دین اسلام بسیار مهم و بالاتر از کعبه عنوان‌شده است.

نماینده مردم استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از عملکرد ریاست قوه قضاییه در مبارزه با فساد خاطرنشان کرد: در حال حاضر این قوه به برخی از سرمنشأهای فساد رسیده و برای وی فرقی بین اینکه فرد خطاکار و مفسد کیست و چه جایگاهی دارد، وجود ندارد.
وی عنوان کرد: مفسدان مجرم هستند و عملاً می‌خواهند معصیت کنند لذا اطلاع‌رسانی در خصوص عملکرد اشتباه و مغرضانه آن‌ها باید موردتوجه باشد.
آیت‌الله اسلامی در پایان تأکید کرد: بومی بودن یا نبودن مسئولان نباید ملاک ارزیابی قرار بگیرد چراکه شاخصه ارزیابی آن‌ها عملکرد مدیران و مسئولان در حوزه‌های فعالیت خود است. 

در ابتدای این جلسه مسئول سازمان بسیج رسانه استان قزوین ضمن تبریک ایام دهه ولایت و سالروز عید سعید غدیر خم گفت: امام علی (ع) در حدیثی فرموده اند در راه کسب مکارم اخلاق پشتکار و پایداری ورزید به همین دلیل یکی از برنامه های محوری سازمان بسیج رسانه برگزاری جلسات مختلف دینی بخصوص اخلاق و رسانه با حضور علمای شاخص استان است.

محمد کشاورز گفت: قطعا برای تکامل و رسیدن به ذات حق تعالی نشستن پای منبر بزرگان و عالمان عامل و عمل به نصایح و راهکارهای آنان واجب و راهگشاست. با توجه به نوع کار و شغلی که ما اصحاب رسانه در کسب و انتشار اخبار داریم اگر موضوع اخلاق و تقوای رسانه ای در ما محکم و درونی نشده باشد هر آن در معرض خطر دروغ ، غیبت، تهمت و … قرار می گیریم پس برای حل این معظل و به مشکل نخوردن امر خطیر اطلاع رسانی صادقانه و شفاف برگزاری این نوع برنامه ها لازم و ضروری به نظر می رسد.

محمد کشاورزدر پایان اظهار کرد: امیدواریم برگزاری این جلسات اخلاق رسانه ای تاثیر مثبتی بر اصحاب رسانه داشته باشد و در آرام کردن فضای رسانه ای استان تاثیرگذار بوده و بتوانیم حق را با قلم‌های خود برقرار کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *