تحریم‌ها مانع فعالیت تولیدکنندگان قزوینی نشده است

هر چند تعداد بسیاری از کارخانه‌ها به سبب شرایط بد اقتصادی وضعیت مطلوبی ندارند اما همچنان برخی از مدیران با تکیه به توان داخلی از خط تحریم علیه ایران عبور کرده و با قدرت به تولید کالای ایرانی می‌پردازند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، اصحاب رسانه استان به مناسبت آغاز دهه فجر ظهر امروز از واحد تولیدی موفق در امر صادرات و تولید بازدید کردند.

این واحد تولیدی که محصولاتی از قبیل کاشی و سرامیک تولید می‌کند سالانه 60 درصد محصولات خود را به بازارهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر کرده و موجب ارزآوری و اشتغال‌زایی فراوان شده است.

 امروزه تحریم‌های ناجوانمردانه علیه جمهوری اسلامی ایران مشکلات فراوانی را برای اقشار مختلف جامعه و همچنین تولیدکنندگان به وجود آورده تا جایی که به ‌زعم خود مدیران واحدهای صنعتی، تولید کالای داخلی یکی از سخت‌ترین کارها به شمار می‌رود.

در شرایط بد تحریم و وجود مشکلات عدیده اقتصادی هنوز شرکت‌هایی در استان صنعتی قزوین یافت می‌شوند که نه‌ تنها از بازارهای رقابت خارجی بازنمانده‌اند بلکه با تکیه به توان داخلی با قدرت هر چه‌ تمام‌تر پیش می‌روند و یکی از شرکت‌های موفق در امر تولید و صادرات مربوط به حوزه کاشی و سرامیک در استان قزوین است زیرا این شرکت توانسته علاوه بر اینکه اشتغال‌زایی فراوانی برای جوانان منطقه انجام دهد، ارزآوری بالایی نیز داشته باشد.

ابوالفضل گودرزوند چگینی مدیر یکی از کارخانه‌های تولید کاشی و سرامیک در قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین اظهار داشت: از سال 84 وارد این مجموعه شده‌ام، در پست‌های سرپرستی و مدیریت فنی فعالیت کردم و امروز نیز مدیر کارخانه هستم.

وی افزود: کلنگ ساخت این شرکت در سال 1352 به زمین زده شد در حالی ‌که در سال 1355 به بهره‌برداری رسید اما متأسفانه تا سال 1380 دستگاه‌ها همچنان قدیمی بود و امکان رقابت با بازارهای خارجی مهیا نبود.

گودرزوندچگینی عنوان کرد: پس از گذشت 36 سال تولید مستمر و حضور در بازارهای داخلی این شرکت در سال 1380 برمبنای مطالعات پایه‌ای گسترده و با اجرایی کردن برنامه نوسازی تمام خطوط تولید خود را جمع‌آوری کرده و نسبت به جایگزینی آن با ماشین‌آلات منطبق با آخرین فنّاوری روز دنیا اقدام کرده است.

مدیر این شرکت موفق صنعتی ادامه داد: علاوه بر ارتقای کیفی محصولات تولیدی و استحکام جایگاه خود در بازارهای داخلی، با افزودن فنّاوری تولید سنگ‌های پرسلانی به جهت فراهم‌سازی امکان حضور در بازارهای بین‌المللی، محصولات خود را در سه فاز تولیدی مجزا به بازار عرضه می‌کنیم.

تحریم‌ها برای این واحد تولیدی برکت داشته است

مدیر یکی از کارخانه‌های تولید کاشی و سرامیک در قزوین با بیان اینکه نه ‌تنها تحریم‌‎ها مانعی برای کار این واحد صنعتی مشکلی ایجاد نکرده بلکه برکت زیادی برای این مجموعه به همراه داشته است اظهار داشت: مهندسان این شرکت پس از اعمال تحریم دست‌ به ‌کار شده و تغییرات اساسی را در این واحد تولیدی به وجود آوردند.

وی افزود: هر چند در بعضی از تجهیزات و واردات برخی از جوهرها تحریم شدیم اما مهندسان ایرانی توانسته‌اند جوهرهای با کیفیت را تولید کرده و در اختیار کارخانه‌های ساخت کاشی و سرامیک قرار دهند.

گودرزوند چگینی اظهار داشت: تحریم‌ها نتوانست مانع پیشرفت کار این مجموعه شود چرا که از ظرفیت توان داخلی بهره برده و با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان به فعالیت خود ادامه دادیم.

مدیر یکی از کارخانه‌های تولید کاشی و سرامیک در قزوین گفت: تکیه به توان داخلی موجب شد که این کارخانه بر خلاف دیگر واحدهای صنعتی به فعالیت خود ادامه داده و حتی صادرات را نیز گسترش دهد.

وی خاطرنشان کرد: این مجموعه برای 360 نفر به‌صورت مستقیم و همچنین برای 2 هزار نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی کرده است.

گودرزوند چگینی عنوان کرد: نزدیک به 60 درصد از محصولات به کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آفریقایی صادر می‌شود و این محصولات نیز با ارز دلار به فروش می‌رسند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *